Jak jest na studiach? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem roku?
Absolwenci szkół średnich często zastanawiają się nad tym, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiów, aby móc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nauka na uczelni jest inna. Przede wszystkim młodzi ludzie mają większą niezależność w planowaniu swojego czasu, co oznacza między innymi, że muszą decydować, które zajęcia są priorytetowe. W trakcie wykładów nikt nie dyktuje treści do zapisania, a wykonując notatki, trzeba samodzielnie decydować, które informacje są istotne i warte zapisania.
Niektórzy muszą uzupełniać wiadomości, korzystając z podręczników, artykułów naukowych oraz internetowych baz danych. Ważną rolę odgrywa również wymiana notatek i materiałów z innymi osobami z roku, a pomoc od starszych roczników bywa nieoceniona.
Sposób weryfikacji wiedzy jest odmienny od tego znanego z liceum czy technikum. Studenci mierzą się np. z zaliczeniami. Sam tryb organizacji roku akademickiego także może zaskoczyć nowicjuszy – podczas letniej i zimowej sesji egzaminacyjnej nie ma zajęć, a dla osób, które uzyskały negatywne wyniki, przewidziano sesję poprawkową. Warto nadmienić, że oprócz zdobywania wiedzy może zaistnieć potrzeba odbycia praktyk zawodowych.
Jak poradzić sobie na studiach – systematyczność i dobra organizacja czasu
Każdy poradnik dla studenta pierwszego roku zawiera rozdział lub choćby wzmiankę o tym, jak ważne jest planowanie nauki. Systematyczność ma ogromne znaczenie. Przyswajanie nowych informacji partiami pozwala robić to efektywniej i nie obciąża w przeciwieństwie do wkuwania przed samym egzaminem
Warto wcześniej pomyśleć, jaka pora dnia będzie dla nas najlepsza do uczenia się – kiedy jesteśmy najbardziej produktywni. Można też poczytać o technikach efektywnego zarządzania czasem, by wybrać optymalną dla siebie metodę. Należy również pamiętać o przerwach na odpoczynek oraz regenerację w trakcie nauki. Trzeba znaleźć balans pomiędzy sprawami uczelnianymi a życiem osobistym, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, a także utrzymać motywację.
Studia pierwszy rok – czas zmian i nowych wyzwań
Rozpoczęcie kolejnego etapu kształcenia to nie tylko czas na naukę, ale też okazja do zawierania znajomości. Studia sprzyjają poszerzaniu horyzontów – dzięki różnorodności środowiska akademickiego można poznawać nowe perspektywy, inspirować się innymi osobami i rozwijać w sferze edukacyjnej oraz społecznej.
To przecież jeden z najbardziej sprzyjających momentów, aby budować relacje. Już przed rozpoczęciem zajęć można znaleźć grupy na Facebooku, które zrzeszają przyszłych studentów danego kierunku lub uczelni. Jeśli takich miejsc w sieci nie ma, warto je utworzyć, aby ułatwić sobie wzajemne umawianie się. W późniejszym czasie można dołączyć do uczelnianych kół i organizacji oraz uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach – wszystkie te aktywności sprzyjają integracji.