Ułatwienia dostępu

Czym są studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia?

Czym są studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia?
W Polsce, chcąc rozpocząć edukację wyższą, można zapisać się na studia pierwszego stopnia – w zależności od wybranego kierunku licencjackie lub inżynierskie. Te pierwsze to zazwyczaj opcja dla osób wybierających kierunki humanistyczne, społeczne, artystyczne czy ekonomiczne, natomiast drugie zarezerwowane są przeważnie dla dziedzin technicznych.

Kierunki drugiego stopnia realizowane są po obronie pracy licencjackiej lub uzyskaniu tytułu inżyniera. Inną możliwością kontynuowania edukacji po szkole średniej jest rozpoczęcie jednolitych studiów magisterskich trwających zwykle 5 lat, jak np. prawo na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Są one przeznaczone głównie dla kierunków, które wymagają kompleksowej wiedzy teoretycznej i praktycznej w danej dziedzinie, a kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
W następnej kolejności można rozpocząć naukę w szkołach doktorskich – jeszcze do niedawna ten tok nauki był znany jako studia doktoranckie albo studia trzeciego stopnia. Każdy etap wiąże się z innym poziomem zaawansowania, a także różnymi wymaganiami i celami edukacyjnymi.

Studia licencjackie, studia pierwszego stopnia – co to znaczy?

 
Studia licencjackie, trwające 3 lata, czy inżynierskie, obejmujące 7 semestrów (3,5 roku), to pierwszy krok na drodze do zdobycia wyższego wykształcenia, pozwalający rozpocząć karierę zawodową albo kontynuować edukację na kierunkach drugiego stopnia. Kończą się one uzyskaniem tytułu zawodowego – licencjata lub inżyniera.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma bogatą ofertę studiów pierwszego stopnia, w tym na kierunkach takich jak ekonomia, administracja, finanse i rachunkowość, informatyka czy logistyka międzynarodowa. Kształcić się można zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dającym elastyczność w łączeniu nauki z pracą zawodową.
 
Co to są studia drugiego stopnia? 
 

Studia drugiego stopnia to kolejny etap nauki, który można realizować z tytułem licencjata lub inżyniera. Trwają one zazwyczaj od półtora roku do dwóch lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Studia 2 stopnia – co to znaczy? Ten etap pozwala na specjalizację. Jego celem jest bardziej zaawansowane kształcenie w konkretnej dziedzinie, rozwijanie umiejętności i przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie dostępna jest szeroka oferta kierunków drugiego stopnia takich jak m.in. akredytowana przez PKA bankowość i zarządzanie ryzykiem, rynki finansowe czy rachunkowość i controlling. Programy te łączą teorię z praktyką, a także często umożliwiają współpracę uczelni z firmami, oferując studentom realizację projektów badawczych czy atrakcyjne praktyki zawodowe.

Kolejny stopień studiów – studia doktoranckie

Osoby, które chcą rozwijać swoją karierę akademicką, mogą skorzystać ofert szkół doktorskich. Jest to etap przeznaczony głównie dla zainteresowanych działalnością naukową oraz badawczą. Trwa on zazwyczaj 3-4 lata i kończy się uzyskaniem tytułu doktora. W czasie doktoranci prowadzą własne badania, publikują ich wyniki i wreszcie przygotowują rozprawę. Na UEK możliwa jest nauka na wszystkich wspomnianych wyżej etapach, w tym również eksternistycznie w ramach szkoły doktorskiej.

Czym są studia podyplomowe? Jaki to poziom studiów?

Posiadanie zarówno tytułu licencjata czy inżyniera, jak i magistra uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych, które stanowią dodatkową formę kształcenia. Nie są one kolejnym stopniem, tylko pewnym uzupełnieniem pozwalającym zdobyć nowe kwalifikacje, specjalizacje w wybranym obszarze. To popularny wybór wśród osób pracujących, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność. Oferta kierunków podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie obejmuje liczne programy dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy, również prestiżowe MBA.