Kierunki drugiego stopnia realizowane są po obronie pracy licencjackiej lub uzyskaniu tytułu inżyniera. Inną możliwością kontynuowania edukacji po szkole średniej jest rozpoczęcie jednolitych studiów magisterskich trwających zwykle 5 lat, jak np. prawo na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Są one przeznaczone głównie dla kierunków, które wymagają kompleksowej wiedzy teoretycznej i praktycznej w danej dziedzinie, a kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
W następnej kolejności można rozpocząć naukę w szkołach doktorskich – jeszcze do niedawna ten tok nauki był znany jako studia doktoranckie albo studia trzeciego stopnia. Każdy etap wiąże się z innym poziomem zaawansowania, a także różnymi wymaganiami i celami edukacyjnymi.
Studia licencjackie, studia pierwszego stopnia – co to znaczy?
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma bogatą ofertę studiów pierwszego stopnia, w tym na kierunkach takich jak ekonomia, administracja, finanse i rachunkowość, informatyka czy logistyka międzynarodowa. Kształcić się można zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dającym elastyczność w łączeniu nauki z pracą zawodową.
Studia drugiego stopnia to kolejny etap nauki, który można realizować z tytułem licencjata lub inżyniera. Trwają one zazwyczaj od półtora roku do dwóch lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Studia 2 stopnia – co to znaczy? Ten etap pozwala na specjalizację. Jego celem jest bardziej zaawansowane kształcenie w konkretnej dziedzinie, rozwijanie umiejętności i przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie dostępna jest szeroka oferta kierunków drugiego stopnia takich jak m.in. akredytowana przez PKA bankowość i zarządzanie ryzykiem, rynki finansowe czy rachunkowość i controlling. Programy te łączą teorię z praktyką, a także często umożliwiają współpracę uczelni z firmami, oferując studentom realizację projektów badawczych czy atrakcyjne praktyki zawodowe.
Kolejny stopień studiów – studia doktoranckie
Osoby, które chcą rozwijać swoją karierę akademicką, mogą skorzystać ofert szkół doktorskich. Jest to etap przeznaczony głównie dla zainteresowanych działalnością naukową oraz badawczą. Trwa on zazwyczaj 3-4 lata i kończy się uzyskaniem tytułu doktora. W czasie doktoranci prowadzą własne badania, publikują ich wyniki i wreszcie przygotowują rozprawę. Na UEK możliwa jest nauka na wszystkich wspomnianych wyżej etapach, w tym również eksternistycznie w ramach szkoły doktorskiej.
Czym są studia podyplomowe? Jaki to poziom studiów?
Posiadanie zarówno tytułu licencjata czy inżyniera, jak i magistra uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych, które stanowią dodatkową formę kształcenia. Nie są one kolejnym stopniem, tylko pewnym uzupełnieniem pozwalającym zdobyć nowe kwalifikacje, specjalizacje w wybranym obszarze. To popularny wybór wśród osób pracujących, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność. Oferta kierunków podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie obejmuje liczne programy dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy, również prestiżowe MBA.