Ułatwienia dostępu

Prawo – co warto wiedzieć, zanim pójdzie się na studia prawnicze?

Prawo – co warto wiedzieć, zanim pójdzie się na studia prawnicze?
Prawo od lat znajduje się na liście najbardziej obleganych kierunków. Nic dziwnego – kojarzone jest z prestiżem, dobrymi zarobkami, często też ciekawą pracą i perspektywiczną karierą. To wybór, który otwiera drogę do nauki sztuki argumentacji, wpływania na losy ludzi, np. podczas rozpraw sądowych oraz ochrony praw innych. Wymaga jednak ogromnego zaangażowania i determinacji. Sprawdź, jak wyglądają studia prawnicze, a także co warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki.

Studia prawnicze – jak wyglądają? Ile trwają?

 
IW Polsce nauka Prawa trwa 5 lat, czyli 10 semestrów. Kształcenie realizowane jest w postaci jednolitych studiów magisterskich. Każda z uczelni może mieć inne warunki dotyczące rekrutacji, jednak zazwyczaj przy przyjmowaniu kandydatów brane pod uwagę są wyniki z takich przedmiotów jak język polski, język obcy, historia, wiedza o społeczeństwie i matematyka. Wiedza zdobyta w szkole średniej nie tylko ułatwi dostanie się na wymarzony kierunek, ale również stanowi podstawę do dalszej edukacji na Prawie.
Pierwszy rok to czas nauki precyzyjnej analizy tekstów prawnych oraz rozumienia ich znaczenia w praktyce. To także etap, w którym kształtują się umiejętność logicznego argumentowania i rozwiązywania problemów na podstawie przepisów, co stanowi fundament dalszej edukacji na tym kierunku. 
Można mieć wrażenie, że najwięcej teorii i treści do zapamiętania jest właśnie na pierwszym roku. Trzeba poznać zagadnienia prawnicze, przyswoić branżowe słownictwo, terminologię, zgłębić podstawowe zasady funkcjonowania systemu prawnego. W trakcie tej nauki duże znaczenie ma opanowanie struktur oraz metod interpretacji przepisów. 
Osoby studiujące Prawo spędzają wiele czasu w bibliotece. Nie można się zrażać – solidne podstawy ułatwią dalsze poznawanie skomplikowanych zagadnień i pozwolą lepiej zastosować je w praktyce.
 
Jak przygotować się na studia prawnicze?
 
Wielu ludzi myśli o tym, czy warto pójść na studia prawnicze. Jak wyglądają w rzeczywistości zajęcia i egzaminy, czy są tak trudne, jak się powszechnie uważa? Z pewnością kierunek ten wymaga nie tylko dobrej organizacji i systematyczności, ale też umiejętności analitycznego myślenia oraz ciągłego poszerzania wiedzy. To wybór osób ambitnych, świadomych tego, że wciąż będą musiały aktualizować wiadomości i śledzić zmiany w przepisach, orzecznictwie sądów i interpretacjach doktrynalnych, a także być na bieżąco z najnowszymi regulacjami. 
Poza tym ważne jest również rozwijanie swoich predyspozycji – ćwiczenie precyzyjnego argumentowania, np. poprzez uczestnictwo w debatach czy konkursach prawniczych. Warto też zaopatrzyć się w pomoce naukowe: podręczniki akademickie, komentarze do aktów prawnych i specjalistyczne publikacje, które ułatwią lepsze zrozumienie skomplikowanych zagadnień.
 

Dlaczego warto studiować prawo na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie?

Prawo wykładane na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie to unikatowe studia w Polsce. Program łączy zagadnienia prawne z naukami ekonomicznymi i finansowymi, co sprawia, że jest dostosowany do aktualnych potrzeb rynku pracy. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom dotyczącym gospodarki i podatków, które stanowią fundament współczesnego rynku i są niezbędne w codziennej działalności firm.

Absolwenci kierunku po ukończeniu aplikacji mogą objąć posadę sędziego, adwokata, prokuratora, radcy prawnego, notariusza, czy komornika. Dzięki zdobytej wiedzy praktycznej oraz umiejętnościom językowym w zakresie Legal English i Business English z łatwością odnajdą się w zawodowym środowisku prawniczym i biznesowym. Po studiach mogą również pełnić funkcję menedżerów lub specjalistów ds. prawa podatkowego.