Ułatwienia dostępu

Akademik czy mieszkanie – gdzie lepiej mieszkać na studiach?

Akademik czy mieszkanie – gdzie lepiej mieszkać na studiach?
Nim rozpoczną naukę, przyszli studenci muszą zmierzyć się z kilkoma ważnymi sprawami, które dotyczą ich życia. Jedną z nich jest miejsce zakwaterowania. Czy wybrać mieszkanie w akademiku? A może lepszą opcją będzie stancja?

Mieszkanie w akademiku czy wynajem mieszkania – wybór w kontekście finansów

Akademik – co to właściwie jest? Absolwenci szkoły średniej mogą sobie stawiać takie pytanie, analizując, gdzie chcieliby mieszkać po przeprowadzce do nowego miasta. Najprościej mówiąc, to dom studencki, czyli forma zakwaterowania, która łączy w sobie ekonomiczne rozwiązania i komfort życia w społeczności. Stała miesięczna opłata bywa stosunkowo niewysoka w porównaniu do kosztów najmu np. kawalerki, co zachęca młodych ludzi do skorzystania z tej opcji. Cena za pokój w akademiku zależy od liczby współlokatorów, standardu czy miasta.

W przypadku wynajmu mieszkania lub pokoju kwoty są bardziej zróżnicowane i zazwyczaj wyższe. Dodatkowo należy doliczyć kaucję, którą wpłaca się przy podpisaniu umowy, a także comiesięczne opłaty za media. Koszt najmu zależy od lokalizacji, standardu, a także liczby osób.

Stancja czy akademik – warunki, lokalizacja, sąsiedzi


Mieszkanie w akademiku bardzo często trzeba dzielić z osobami, których wcześniej się nie poznało. Można trafić na spokojnego współlokatora lub imprezowicza, a pokoi jednoosobowych nie ma zbyt wiele, więc trudno otrzymać do nich przydział. Większość pomieszczeń urządzono w podobny, podstawowy sposób – wystrój pokoju jest prosty, minimalistyczny, a przestrzeń niewielka. Łazienka i kuchnia zazwyczaj bywa wspólna dla kilku osób, za to domy studenckie są dobrze skomunikowane z uczelniami czy innymi ważnymi punktami w mieście.

Warto wspomnieć o tym, że akademiki mają swój unikalny klimat i można tam poczuć przynależność do społeczności studenckiej. Regularnie odbywają się tam imprezy, organizowane przez mieszkańców wydarzenia, umawiane są wspólne wyjścia na miasto. Intensywność życia towarzyskiego w akademiku sprzyja integracji i zacieśnianiu więzi.

W przypadku stancji młodzi ludzie zyskują większą swobodę w wyborze lokalizacji oraz warunków życia. Decydują, czy ma być to centrum, czy inna dzielnica, i szukają lokum w dogodnym dla siebie obszarze. Oferta kwater do wynajęcia jest bardzo różnorodna – od starych kamienic po apartamenty na nowoczesnych osiedlach. Studenci mogą wynająć mieszkanie ze znajomymi lub podnająć u kogoś pokój. Każda opcja daje inne możliwości, ale niesie też ze sobą ryzyko nieprzewidywalnych sąsiadów.
 

Akademik czy mieszkanie – jak się dostać lub jak znaleźć?

Zarówno kwestią wynajmu stancji, jak i uzyskaniem miejsca w akademiku trzeba zająć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Proces aplikacji do domów studenckich określono w regulaminie każdego z nich. Nie wszyscy chętni otrzymują zakwaterowanie, ponieważ zazwyczaj jest więcej zainteresowanych niż miejsc. Dlatego decydująca bywa punktacja, przyznawana według określonych kryteriów. Pod uwagę brane są takie czynniki jak sytuacja materialna danej osoby, odległość od miejsca zamieszkania, czy też wyniki w nauce.

W przypadku chęci wynajmu stancji warto sprawdzać grupy w social mediach, a także regionalne serwisy ogłoszeniowe. Zdarza się, że starsze osoby szukają najemców w tradycyjny sposób, umieszczając oferty w lokalnej prasie. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na lokalizację, możliwości dojazdu, a także poziom bezpieczeństwa w danej dzielnicy. Ponadto należy również sprawdzić stan techniczny mieszkania i warto przy tym poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Przed podpisaniem umowy wskazane jest też zorientowanie się w kwestii nie tylko wysokości czynszu, ale również dodatkowych opłat, ich regularności oraz stałości.

Rozstrzygając dylemat akademik czy stancja, trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty, aby dobrać lokum do swoich indywidualnych potrzeb, zapewniając sobie optymalne warunki do nauki i życia.