Ułatwienia dostępu

Jak wyglądają studia niestacjonarne?

Jak wyglądają studia niestacjonarne?
Idąc na studia, zastanawiasz się zapewne nad wieloma rzeczami. Jakich ludzi tam poznasz? Jakie będą Twoje obowiązki po przekroczeniu progu uczelni? Czy w nowym środowisku napotkasz na wyzwania? Nie ulega wątpliwości, że jeśli ktoś zdecydował się na szkołę wyższą, czeka go mnóstwo ważnych decyzji. Chodzi nie tylko o wybór odpowiedniej uczelni i kierunku kształcenia, lecz także najkorzystniejszej formy nauki. Jedną z opcji są studia niestacjonarne, nazywane w przeszłości zaocznymi. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest ten tryb, co go charakteryzuje oraz jakie korzyści oferuje.

Studia niestacjonarne – co to takiego?

W Polsce funkcjonuje podział na dwa główne tryby kształcenia. Każdy z nich oferuje różne opcje organizacji nauki. Studia stacjonarne (dawniej dzienne) odznaczają się tym, że wykłady oraz ćwiczenia są prowadzone od poniedziałku do piątku i zazwyczaj (choć nie zawsze) rozpoczynają się w godzinach porannych. Z kolei niestacjonarne (dawniej zaoczne) charakteryzuje nauka w weekendy. Zajęcia na nich zazwyczaj odbywają się w ramach tzw. zjazdów, zwykle co 2-3 tygodnie. Tym, co różni oba tryby, są również koszty. Kształcenie stacjonarne na uczelniach publicznych w Polsce jest zwykle bezpłatne, podczas gdy niestacjonarne wiąże się z koniecznością regularnego uiszczania opłat (czesnego).
 

Jak wyglądają studia niestacjonarne i dlaczego warto je wybrać?

Nietrudno się domyślić, że studia niestacjonarne i stacjonarne różnią się pod wieloma względami. Przede wszystkim, pierwsze z nich cechują się większą elastycznością w organizacji zajęć. Pozwala to dostosować naukę do życia zawodowego lub realizowania innych osobistych zobowiązań. Zajęcia odbywają się kilka razy w ciągu semestru – w zależności od uczelni – w soboty i niedziele albo dodatkowo również w piątki. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zdobywać wiedzę oraz rozwijać umiejętności, a jednocześnie pracując (nawet na pełen etat). Dla wielu osób stanowi to optymalny wybór, umożliwiający równoczesne osiąganie sukcesów zawodowych i akademickich.
 

Jak wyglądają sesje na studiach niestacjonarnych?

Skoro już się dowiedziałeś, co to są studia niestacjonarne, pora przejść do zagadnienia, które interesuje zapewne wszystkich kandydatów. Zasady dotyczące konieczności zdania egzaminów wyglądają analogicznie, bez względu na to, w jakim trybie studiujesz. Jedyną różnicą jest to, że zaliczenia dla osób uczących się niestacjonarnie są organizowane w soboty lub niedziele, podczas gdy pozostali przystępują do nich w dni robocze. Wygląda to zatem tak samo, jak z układem zajęć w ciągu semestru.
 
 

Jak działają studia niestacjonarne – rekrutacja

Rekrutacja na studia niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia przebiega podobnie jak w przypadku stacjonarnych. Najpierw musisz założyć konto w elektronicznym systemie rejestracji kandydatów, gdzie wybierasz kierunek oraz przesyłasz wymagane informacje. Następnie uiszczasz opłatę rekrutacyjną na wskazany przez uczelnię numer konta. Szczegółowe zasady rekrutacji są różne w poszczególnych szkołach wyższych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dostanie się na studia niestacjonarne bywa nieco łatwiejsze niż na stacjonarne, ponieważ chętnych, żeby zapłacić, jest z reguły mniej niż tych, którzy wybierają darmową edukację.