Ułatwienia dostępu

Studia a przedsiębiorczość – jakie są wyzwania i możliwości dla przyszłych przedsiębiorców?

Studia a przedsiębiorczość – jakie są wyzwania i możliwości dla przyszłych przedsiębiorców?
Studia – niezwykle ważny okres w życiu młodego człowieka – są czasem intensywnej nauki połączonej z nawiązywaniem nowych przyjaźni oraz zdobywaniem wartościowych umiejętności. To także dobra okazja do gromadzenia pierwszych doświadczeń zawodowych. Wraz z upływem lat i zbliżaniem się do momentu otrzymania dyplomu, myśli o przyszłej karierze będą coraz bardziej absorbujące. Mimo to w dzisiejszych czasach nawet najbardziej sumienni studenci nie mają pewności, że zdobędą stabilne i satysfakcjonujące zatrudnienie. W tym kontekście trzeba się zastanowić, czy założenie działalności gospodarczej przez nich może być atrakcyjną alternatywą dla pracy na etacie.

Czy uczeń może założyć działalność gospodarczą?

Z pewnością studia stanowią wartościowy kapitał w kontekście kariery zawodowej. Nie należy traktować ich bezrefleksyjnie jako kolejnego punktu do odhaczenia. Zamiast tego zdecydowanie lepiej wykorzystać ten czas na rozwój oraz zdobywanie doświadczeń. Podczas nauki w szkole wyższej wielu młodych ludzi postanawia zarejestrować swoją pierwszą działalność gospodarczą. Taki krok rozważają najczęściej ci, którzy kształcą się na kierunkach drugiego stopnia. Czy student może założyć firmę? Tak. Żadne przepisy prawa tego nie zabraniają. Bez znaczenia jest również tryb edukacji (stacjonarny lub niestacjonarny). Własny biznes to doskonała szkoła życia i możliwość zdobywania cennych umiejętności przydatnych w przyszłej karierze. Prowadzenie firmy uczy zarządzania czasem, podejmowania decyzji i radzenia sobie z przedsiębiorczymi wyzwaniami.
 

Firma dla studenta, czyli jak założyć własną działalność?

Osoba, która chce samodzielnie założyć działalność gospodarczą, musi spełnić określone warunki. Jeśli chodzi o zasady rejestracji firmy przez osobę posiadającą status studenta, nie różnią się one od tych dotyczących innych ludzi. Przede wszystkim należy złożyć odpowiedni wniosek i dokonać wpisu do CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Trzeba też wybrać formę opodatkowania oraz uregulować kwestie związane z opłacaniem składek w ZUS-ie. Alternatywą jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. A skąd wziąć pieniądze? Istnieje kilka wariantów pozyskania funduszy, m.in. w ramach różnych dotacji dla młodych przedsiębiorców. Dofinansowanie firmy można otrzymać w ramach programów rządowych, samorządowych lub unijnych. Jeśli Twój pomysł na biznes ma duży potencjał, ale nie masz kapitału, warto skorzystać ze wsparcia.

Jak nauczyć się być przedsiębiorczym studentem?

W dzisiejszych czasach przedsiębiorczość uważa się za istotną cechę. Jest to jedna z kompetencji, dzięki której możemy rozpocząć karierę, rozwinąć skrzydła i realizować swoje pasje oraz ambicje. Z pewnością ludzie kreatywni, wykazujący inicjatywę, niebojący się podejmować decyzji mają większe szanse na sukces zawodowy. Jak pozyskać tę umiejętność? Przedsiębiorczości uczymy się od urodzenia, rozwijając ją przez całe życie poprzez różnorodne doświadczenia, edukację czy też działania, które kształtują naszą zdolność do innowacyjnego myślenia oraz efektywnego postępowania w obliczu wyzwań. Te umiejętności można poszerzać między innymi na uczelniach, gdzie istnieją specjalistyczne kierunki szczególnie przygotowujące do skutecznego zarządzania własnym biznesem. Oto przykłady: Global Business Services, Innowacje w Biznesie, Przedsiębiorczość i Innowacje w Gospodarce, Strategie Rozwoju Biznesu, a także Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Ich programy nauczania oferują nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne kompetencje niezbędne do odniesienia sukcesu.