Ułatwienia dostępu

Ekonomia – II stopień

Ekonomia – II stopień

Kierunek

Ekonomia

Kolegium

Ekonomii, Finansów i Prawa

Instytut

Ekonomii

Stopień

Drugi

Tytuł zawodowy

Magister

Tryb

Stacjonarny, niestacjonarny

Język wykładów

Polski

Specjalności

  • Analityka ekonomiczno- finansowa 
  • Ekonomia menedżerska 
  • Nieruchomości i inwestycje
O kierunku

Nauczanie na kierunku Ekonomia koncentruje się na przedstawieniu i wyjaśnieniu mechanizmów rządzących powstaniem a także przebiegiem zjawisk i procesów ekonomicznych. Analiza współczesnej gospodarki rynkowej ujmowana jest w skali makro- i mikro, poszczególnych rynków zarówno w przekroju krajowym jak i międzynarodowym. Kierunek stwarza możliwość poznania i zrozumienia specyfiki działalności gospodarczej, metod i technik prowadzenia analiz ekonomicznych i finansowych, a także interakcji zachodzących między sferą finansową a sferą realną gospodarki. 

Studia I stopnia – licencjackie mają charakter zawodowy, studia II stopnia – magisterskie mają charakter uniwersytecki.  

Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku Ekonomia znajdują zatrudnienie przede wszystkim w sektorze przedsiębiorstw i instytucji finansowych oraz na różnych szczeblach administracji publicznej, a także w dziennikarstwie (publicystyka ekonomiczna). Mogą również podejmować – zwłaszcza po ukończeniu studiów II stopnia – samodzielną działalność w charakterze niezależnych przedsiębiorców, rzeczoznawców majątkowych, głównych ekonomistów, konsultantów ekonomicznych, a także analityków ekonomiczno-finansowych.

Atuty kierunku

Kierunek Ekonomia jest mocno osadzony w tradycji akademickiej a jego absolwenci uzyskują kompetencje powszechnie cenione na rynku pracy. Mocną stroną kierunku jest możliwość wyboru jednej z kilu specjalności co umożliwia rozwój indywidualnych zainteresowań. Ponadto, osoby zainteresowane pogłębieniem i poszerzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności mają możliwość działania w kilku Studenckich Kołach Naukowych prowadzonych przez pracowników Katedr odpowiedzialnych za rozwój kierunku ekonomia.

Specjalności
  • Analityka ekonomiczno – finansowa: 
    zajęcia mają na celu wykorzystanie zdobytej wiedzy teoretycznej do rozwiązywania praktycznych problemów ekonomiczno-finansowych. Prowadzone są one między innymi w formie: konwersatoriów, zajęć projektowych, e-learningu, a także gier symulacyjnych.

  • Ekonomia menedżerska:
    program specjalności umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności i wiedzy z zakresu podejmowania decyzji strategicznych dla rozwoju przedsiębiorstwa, zarządzania przedsiębiorstwem w warunkach konkurencji i ryzyka.  Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem interaktywnych metod nauczania.

  • Nieruchomości i Inwestycje:
    celem specjalności jest przygotowanie studentów do pracy związanej z obsługą rynku nieruchomości (doradztwo nieruchomościowe, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami, szacowanie nieruchomości) i szeroko pojętymi procesami inwestycyjnymi. Częstą formą realizacji zajęć są warsztaty, podczas których studenci pracują na przykładach zaczerpniętych z praktyki rynkowej.