Ułatwienia dostępu
Zarządzanie
Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Zarządzania
Pierwszy
Licencjat
Stacjonarny, niestacjonarny
Polski
Przedmiot pierwszy: język obcy
Przedmiot drugi (do wyboru): matematyka, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie
Kierunek pozwala uzyskać szeroką wiedzę z zakresu zarządzania, ekonomii i finansów niezbędną dla funkcjonowania współczesnych organizacji gospodarczych, jak i administracyjnych. Student uzyskuje wszechstronną gamę kompetencji niezbędnych dla realizacji procesu zarządzania różnego typu zasobami i pełnienia funkcji menedżerskich oraz sztabowych nie tylko w przedsiębiorstwach, instytucjach administracyjnych i finansowych, ale do prowadzenia działalności gospodarczej.
Wiedza uzyskana dzięki studiom na kierunku Zarządzanie umożliwia specjalistyczne przygotowanie w zakresie organizowania i doskonalenia procesów pracy. Szeroki zakres przedmiotów z zakresu ekonomii, nauki o przedsiębiorstwie, zarządzania organizacjami, logistyki, marketingu, informatyki, prawa, finansów i rachunkowości dostarcza wiedzy o specyfice i złożoności procesów zachodzących w działalności gospodarczej i administracji. Kierunek pozwala także na rozwinięcie umiejętności posługiwania się językiem obcym w obszarze biznesu, co przekłada się na możliwość pracy w organizacjach międzynarodowych lub zagranicą. Oprócz wiedzy ogólnej student ma możliwość uzyskać specjalistyczne kompetencje zawodowe na jednej z pięciu oferowanych specjalności.
Kompetencje absolwenta buduje m.in. wiedza i umiejętności z zakresu ekonomii, nauki o przedsiębiorstwie, zarządzania organizacjami, logistyki, marketingu, informatyki, prawa, finansów i rachunkowości, a także etyki i zachowań ludzi w organizacjach. Absolwent jest w pełni świadomy istoty i złożoności procesów zachodzących w organizacjach, co daje mu możliwość sprawnego funkcjonowania w ramach prowadzonych przez organizacje różnych działalności.
Absolwenci kierunku Zarządzanie mają możliwość pracy w organizacjach produkcyjnych, handlowych, usługowych, jak i administracyjnych. Spektrum możliwości sięga po sektor firm wiedzochłonnych, najbardziej zaawansowanych technologicznie i organizacyjnie, zarówno krajowych, jak i dużych korporacji międzynarodowych.
Kierunek Zarządzanie ma najdłuższą tradycję spośród kierunków oferowanych w Instytucie Zarządzania UEK. Uruchomiony został wraz z powołaniem Wydziału Zarządzania ówczesnej Akademii Ekonomicznej w 1992 roku. 30 lat funkcjonowania, generowania doświadczeń i doskonalenia pozwoliło stworzyć nowoczesną ofertę dydaktyczną, uzupełnianą rok rocznie o najnowsze osiągnięcia naukowe z zakresu wiedzy wykorzystywanej w zarządzaniu. W ostatniej dekadzie XX wieku i w pierwszej obecnego, wiedza przekazywana w procesie dydaktycznym była mocno osadzona w metodach ilościowych, a więc koncentrowano się na wykorzystaniu matematyki w zarządzaniu.
Współczesny program studiów ukierunkowany został na szeroki rozwój kompetencji miękkich. Wynika to z wymagań praktyki gospodarczej stawianych wobec absolwentów kierunku i wzrostu znaczenia kompetencji społecznych i dotyczących zarządzania zasobami niematerialnymi organizacji. Studenci mogą brać udział w projektach telewspółpracy, podczas których pracują zdalnie nad wybranym problemem z zakresu zarządzania wraz ze studentami z zagranicznych uczelni, m.in. z Indii, Brazylii, Japonii i Australii. To dodatkowa okazja do rozwijania umiejętności językowych, interpersonalnych i organizacyjnych.
Psychologia w zarządzaniu
Specjalność jest realizowana zarówno na studiach pierwszego jak i drugiego stopnia. Zagadnienia podzielone zostały na cztery moduły, tworzące całościowe ujęcie psychologicznych aspektów zarządzania. Podczas studiów pierwszego stopnia zajęcia skupione będą wokół modułów jednostki oraz grupy. Drugi stopień pozwoli na poznanie psychologicznych aspektów organizacji jako podmiotów oraz rozwoju pracowników za pomocą współczesnych metod. Na pierwszym stopniu specjalności odkryjesz i zrozumiesz psychologiczne podstawy ważne dla jednostki oraz grupy w kontekście organizacji. Podczas realizacji modułu jednostka poznasz psychologiczne koncepcje człowieka oraz psychologię różnic indywidulanych, które pozwolą na zrozumienie różnorodności zespołu pracowników. W ramach realizacji modułu grupa zagłębisz się w zagadnienia psychologii społecznej oraz wpływu społecznego, z uwzględnieniem psychologii zachowań konsumentów oraz treningu interpersonalnego. Realizacja obydwu modułów pozwoli Ci spojrzeć szerzej na pracowników oraz społeczność każdej organizacji od strony psychologicznej. Kontynuacja studiów na drugim stopniu pozwoli na uzupełnienie wiedzy o jednostce oraz grupie o zagadnienia związane z organizacją oraz szeroko pojętym rozwojem pracowniczym.
Rekrutacja:
mgr Magdalena WOJAKOWSKA
lic. Kornelia DUBAS
mgr Magdalena SKOWINIAK-JAŁOCHA
mgr inż. Edyta JANICKA
Na stronach internetowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie są stosowane pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.