Ułatwienia dostępu
Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem
Pierwszy (studia 7 semestralne)
Inżynier
Stacjonarny, niestacjonarny
Polski
Przedmiot pierwszy: matematyka
Przedmiot drugi (do wyboru): chemia, fizyka, geografia, historia, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie
Jest to interdyscyplinarny kierunek studiów łączący nauki o zarządzaniu i jakości z podstawami nauk inżynieryjno-technicznych. Dzięki zrównoważonemu połączeniu tych obszarów studenci nabywają kompetencje w zakresie umiejętności komunikowania się na tematy specjalistyczne ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców, dzięki którym może elastycznie kształtować swoją karierę zawodową.
Kierunek kształci specjalistów ds. przygotowania i zarządzania procesami produkcyjnymi (od fazy projektowania po etap komercjalizacji) i daje możliwość zdobycia wiedzy na temat przebiegu tych procesów, z uwzględnieniem uwarunkowań technologicznych, ekonomicznych, finansowych oraz prawnych. Studenci nabywają cenione na rynku pracy umiejętności menadżerskie i organizacyjne.
Dzięki międzyobszarowej wiedzy zdobytej podczas studiów Absolwent tego kierunku może rozwijać karierę specjalisty ds. zarządzania procesami w dużych przedsiębiorstwach z różnych obszarów gospodarki (B2B i B2C), o szerokiej specjalizacji stanowisk:
Absolwenci tego kierunku wyposażeni są nie tylko w umiejętności menadżerskie, ale także posiadają zdolność rozwiązywania problemów technicznych z zakresu inżynierii, w tym projektowania nowych i optymalizowania istniejących procesów technologicznych, systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych; nadzorowania obiektów i systemów zarządzania; doboru i szkolenia personelu. Absolwenci tego kierunku otrzymują także wiedzę z zakresu ekologii przemysłowej; marketingu i logistyki.
Kierunek został wyróżniony w 2021 roku certyfikatem „Studia z przyszłością”.
Realizacja procesu kształcenia odbywa się z wykorzystaniem innowacyjnych metod kształcenia, takich jak:
Studenci kierunku mogą rozwijać swoje zainteresowania korzystając z bogatej oferty kół naukowych działających przy katedrach Instytutu.
Ukończenie specjalności Zarządzanie projektami w produkcji (II stopień) umożliwia zdawanie egzaminu i uzyskanie certyfikatów Proct Manager PRINCE oraz IPMA.
Studenci specjalności „Zarządzanie produkcją” nauczą się, jak przeprowadzać analizy efektywności operacyjnej, zarządzać jakością, projektować systemy produkcyjne oraz wdrażać nowoczesne rozwiązania z zakresu lean management. Umiejętności te pozwolą im skutecznie odpowiadać na zmieniające się wymagania rynku oraz zapewniać przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa.
Wybrane przedmioty: Zarządzanie procesami biznesowymi, Projektowanie i zarządzanie systemami produkcyjnymi, Zintegrowany system zarządzania produkcją, Zarządzanie procesami logistycznymi, Zarządzanie danymi w procesach produkcyjnych, Zarządzanie zmianami.
Współczesne wyzwania produkcyjne wymagają od inżynierów nie tylko doskonałej znajomości technologii, ale także umiejętności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Studenci uczą się, jak projektować i optymalizować linie produkcyjne, implementować zaawansowane technologie, takie jak robotyka i systemy sterowania, oraz jak skutecznie zarządzać procesami wytwórczymi. Te umiejętności pozwalają na tworzenie nowoczesnych, efektywnych i konkurencyjnych systemów produkcyjnych.
Wybrane przedmioty: Projektowanie rozwiązań konstrukcyjnych, Rachunek kosztów dla inżyniera, Gospodarka obiegu zamkniętego w zrównoważonej produkcji, Proces wdrażania zmian organizacyjnych, Metody i narzędzia produkcji, Innowacje techniczno-technologiczne.
Rekrutacja:
mgr Magdalena WOJAKOWSKA
lic. Kornelia DUBAS
mgr Magdalena SKOWINIAK-JAŁOCHA
mgr inż. Edyta JANICKA