Studia to bardzo ważny i emocjonujący etap życia. Wyjątkowy czas wkraczania w dorosłość, poznawania nowych ludzi, zabawy, a jednocześnie intensywnej nauki oraz zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Decyzja o ścieżce kształcenia w dużej mierze determinuje Twoją przyszłość. Powiemy Ci, jak z głową wybrać kierunek studiów. Oto 10 kluczowych kroków, które pomagających podjąć przemyślaną decyzję.
Krok 1
Krok 2
Przyjrzyj się różnym zawodom – zastanów się, które z nich mogłyby Cię zainteresować i pasować do Twoich zainteresowań. Przemyśl, jakie wartości są dla Ciebie istotne w przyszłej karierze. Czy to np. praca z ludźmi, na rzecz społeczeństwa, możliwość tworzenia czegoś nowego, ciągła zmienność i wyzwania – a może „święty spokój”?
Krok 3
Zapoznaj się z różnymi kierunkami, by sprawdzić, które z nich współgrają z Twoimi pasjami, umiejętnościami czy też celami zawodowymi. Możesz rozważyć na przykład informatykę, ekonomię, logistykę, zarządzanie czy marketing, w zależności od tego, co Cię najbardziej interesuje. Upewnij się, że wybór kierunku nie jest podyktowany presją z zewnątrz, ale wynika z własnych pasji i aspiracji.
Krok 4
Przeczytaj opisy na stronach internetowych uczelni, a następnie wybierz wstępnie kilka kierunków. Dowiedz się, jakie są główne przedmioty oraz umiejętności, które będziesz mógł zdobyć. Przeanalizuj programy zajęć, oznaczając te, najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom i możliwościom.
Krok 5
Określ wymagania dla kierunków, które rozważasz. Upewnij się, że spełniasz wszystkie warunki, aby się na nie dostać, a Twoje przedmioty maturalne pozwolą aplikować na wybrane studia. Sprawdź, czy potrzebujesz specjalnych kwalifikacji, egzaminów wstępnych, odpowiednich wyników maturalnych.
Krok 6
Przyjrzyj się perspektywom zawodowym po zakończeniu nauki na wybranych przez siebie kierunkach. Zbadaj rynki pracy w danej branży. Dowiedz się, jakie są możliwości zatrudnienia, a następnie awansu.
Krok 7
Zapoznaj się z potencjalnymi zarobkami w branży. Zastanów się, czy są one dla Ciebie istotnym czynnikiem przy wyborze kierunku i w jakim stopniu współgrają z Twoimi oczekiwaniami finansowymi.
Krok 8
Dowiedz się więcej o uczelni. Porozmawiaj z aktualnymi studentami i absolwentami kierunków, które Cię interesują. Zapytaj o ich doświadczenia, opinie oraz perspektywy zawodowe. Aby zorientować się, czy dany kierunek jest dla Ciebie, odwiedź uczelnię, bierz udział w dniach otwartych, a także spotkaniach informacyjnych. To doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertami na tematy związane z rekrutacją, poznać atmosferę i infrastrukturę kampusu.
Krok 9
Zbadaj konkurencję w aplikowaniu na wybrane przez Ciebie kierunki. Oszacuj swoje szanse na dostanie się, uwzględniając zarówno wymagane kryteria przyjęcia, jak i liczbę kandydatów. Jeśli interesuje Cię program wymiany zagranicznej, sprawdź możliwości uczelni pod tym kątem.
Krok 10
Dokonaj wyboru kierunku, który najlepiej odpowiada Twoim zainteresowaniom, możliwościom i perspektywom zawodowym, a następnie zaplanuj zapisanie się na studia z odpowiednim wyprzedzeniem, gromadząc wszelkie wymagane dokumenty. Nie zapomnij o terminach rekrutacji oraz formalnościach związanych z przyjęciem na wybrany kierunek.