Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Czy warto iść na studia? Analiza plusów i minusów edukacji akademickiej

Czy warto iść na studia? Analiza plusów i minusów edukacji akademickiej

Czy warto iść na studia? Analiza plusów i minusów edukacji akademickiej

Koniec szkoły średniej to czas poważnych decyzji. Dla niektórych jest to znacząca zmiana, krok do samodzielności i dorosłego życia. Co roku tysiące maturzystów zastanawia się co dalej: studia, praca, a może rok przerwy dla siebie czy też wyjazd na najdłuższe wakacje w życiu. Jeśli też skończyłeś/aś liceum lub technikum, a nie wiesz, czy warto składać „papiery” na uczelnię, w tym artykule znajdziesz – mamy nadzieję – argumenty, które Cię przekonają.
Young Student Woman Isolated On Blue Background Having Doubts While Looking Up

Jakie są zalety studiowania?

Kończąc szkołę średnią, na pewno myślisz o tym, co chcesz dalej robić. Czy iść do pracy i zacząć zarabiać? Wybrać studia licencjackie, inżynierskie, a może magisterskie? Zacznijmy od tego, dlaczego warto zapisać się na jedną z uczelni. Otóż podjęcie kształcenia na poziomie wyższym niesie ze sobą mnóstwo korzyści. To idealny okres na rozwijanie swoich pasji i poszerzanie horyzontów w szczególnie interesującym nas obszarze. Pogłębianie wiedzy z danego zakresu stanowi nie tylko wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć. Nauka tego, co nas pasjonuje, zazwyczaj przynosi też satysfakcję i zadowolenie. Ale studia to także idealne miejsce oraz czas, żeby prowadzić życie towarzyskie. Stwarzają one możliwości poznawania ciekawych ludzi, zawierania przyjaźni na całe życie czy też odkrywania nowych zainteresowań. Bardzo dużą zaletą kształcenia na uczelni jest fakt, że zyskamy solidny fundament i dobry start na rynku pracy. Posiadanie dyplomu ukończenia studiów zapewnia nam przewagę nad konkurencją, ale bywa też dodatkowym atutem, wyróżniającym spośród innych kandydatów (zwłaszcza po ukończeniu znanej, renomowanej uczelni). Co więcej, osoby z wyższym poziomem wykształcenia już od początku kariery mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie, a w przyszłości – szybszy awans.

Czy studia mają jakieś wady?

Choć zalet edukacji akademickiej jest wiele, nie brakuje także tych nieco mniej pozytywnych aspektów. Po pierwsze zdarza się, że wybrany kierunek nie do końca odpowiada naszym upodobaniom czy marzeniom. Osoby w takiej sytuacji zawsze mogą przerwać nietrafione studia, by zacząć takie, które będą dla nich strzałem w dziesiątkę. Co więcej, istnieje również opcja zmiany uczelni, a także przejścia na inny tryb kształcenia (stacjonarny, niestacjonarny). Po drugie, wielu młodych ludzi obawia się, że nie będzie w stanie pogodzić pracy z nauką. Jednak coraz większa liczba studentów przeczy temu stwierdzeniu. Wbrew pozorom połączenie tych dwóch aktywności jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście trzeba dokładnie przemyśleć, ile czasu poświęcić dodatkowym zajęciom, uwzględniając także chwile dla siebie.

Czy warto iść na studia?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jak zawsze wszystko jest uzależnione od konkretnej osoby. Mówi się, że dużą rolę gra też konkretna uczelnia i kierunek studiów. Aby zagwarantować sobie bezpieczną przyszłość, zdecydowanie warto poszukać dobrej szkoły wyższej, sprawdzić informacje o niej w Internecie, zapoznać z rankingami, poczytać opinie, czy też wziąć udział w dniach otwartych. Wiele uczelni, m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, poza edukacją oferuje rozmaite formy aktywności, dając możliwość dodatkowego rozwoju kompetencji i zainteresowań. Koła naukowe, a także inne zrzeszenia, sprzyjają rozwijaniu talentów, nawiązywaniu kontaktów ze specjalistami, zbieraniu doświadczeń czy też nowych kwalifikacji. Wybierając studia, na pewno warto zdecydować się na kierunek, który nas interesuje, ale też oferuje aktualną wiedzę oraz daje obiecujące perspektywy zawodowe na przyszłość.

Dodaj komentarz