Studia I stopnia kończą się nadaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Po ostatniej zaliczonej sesji i obronie pracy dyplomowej uzyskiwane jest wykształcenie wyższe bez względu na uczelnię czy tryb – stacjonarny albo niestacjonarny. Niektórzy absolwenci rozpoczynają wtedy aktywność zawodową, wykorzystując zdobytą wiedzę oraz umiejętności, a inni kontynuują naukę podczas studiów II stopnia. A gdyby tak… połączyć jedno i drugie?
Studia II stopnia – czy warto?
Praca i studia w jednym – czy to naprawdę dobry pomysł?
Coraz więcej osób rozpoczyna aktywność zawodową jeszcze w trakcie studiów. Dlaczego? Pozwala to rozwijać swoje intelektualne zdolności i jednocześnie zdobywać cenne doświadczenie. Musisz wiedzieć, że rynek pracy jest bardzo wymagający, a bez praktyki trudniej znaleźć zatrudnienie. Nawet jeżeli ukończysz studia wyższe z doskonałymi wynikami, to bez umiejętności i zbudowanej sieci kontaktów branżowych możesz napotkać problemy w znalezieniu etatu odpowiadającego Twoim kwalifikacjom. Połączenie zatrudnienia z nauką to świetne rozwiązanie, ponieważ rozwijasz się intelektualnie i zawodowo. Klucz do sukcesu to umieć skutecznie pogodzić wszystkie obowiązki, a przy tym nie odchodzić od zmysłów. Jak zatem robić to efektywnie?
Krok pierwszy: rozważ możliwość indywidualnego dostosowania harmonogramu.
Poszukaj uczelni oferującej elastyczny harmonogram zajęć, pozwalający na łączenie nauki z innymi obowiązkami. Dzięki temu lepiej będziesz mógł zarządzać swoim czasem, a każda sfera życia zostanie odpowiednio zaopiekowana. Praca, edukacja, rozwój osobisty, samorealizacja, rozrywki – na wszystko powinno znaleźć się miejsce. Nie mówimy, że to łatwe, ale na pewno możliwe.
Krok drugi: szukaj elastycznej pracy.
Obecnie coraz częstsze rozwiązanie to praca zdalna, wykonywana praktycznie z dowolnego miejsca, niezależnie od tego, gdzie mieści się siedziba firmy. To świetna opcja dla studenta, który w ten sposób może oszczędzać na kosztach dojazdu. Nie traci też na nie czasu, a zatem może wykorzystać go efektywniej na edukację czy inne cele.
Krok trzeci: zorganizuj swoje obowiązki.