Ułatwienia dostępu

6 zawodów, w których brakuje specjalistów. Co warto studiować?

6 zawodów, w których brakuje specjalistów. Co warto studiować?

6 zawodów, w których brakuje specjalistów. Co warto studiować?

Praca i samodzielność czy kontynuacja nauki na studiach II stopnia – to dylemat, przed którym co roku stają świeżo upieczeni inżynierowie i licencjaci. Absolwenci studiów pierwszego stopnia z jednej strony chcieliby poświęcić czas na dalszą edukację, z drugiej opcja znalezienia pracy i zarabiania pieniędzy jest kuszącą perspektywą. Ukończenie studiów II stopnia to możliwość poszerzenia wiedzy o kolejne obszary oraz szansa zdobycia unikalnego zestawu umiejętności cenionych przez pracodawców.
Kontynuacja nauki na studiach drugiego stopnia nie wyklucza zdobywania doświadczenia zawodowego. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze specjalności warto postawić na perspektywiczne obszary, będące wstępem do przyszłej kariery. Jaki kierunek wybrać, aby z powodzeniem połączyć realizację własnych pasji z dobrze płatną pracą zarobkową? Oto lista przyszłościowych i opłacalnych kierunków, które można studiować na UEK w Krakowie.

Analityk – kierunek Analityka Gospodarcza

IIstnieją zawody, na które zapotrzebowanie jest zawsze, niezależnie od kraju. Jeden z nich to analityk rynku. W ujęciu najbardziej ogólnym analityka gospodarcza skupia się wokół prognozowania procesów gospodarczych i przygotowywania analiz z wykorzystaniem metod ekonometrycznych i statystycznych. Wyłonione w ten sposób dane wraz z ich odpowiednią interpretacją mogą posłużyć w kreowaniu strategii rozwojowej. Specjalistów w tej dziedzinie zatrudniają liczne firmy i instytucje, w sektorze prywatnym i publicznym. Praca analityków ma szczególne znaczenie dla branż, w których panuje duża konkurencja. Wybierając zawód analityka, na pewno nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem pracy. Kończąc studia magisterskie możesz od razu szukać zatrudnienia w zawodzie, kierując swe kroki do międzynarodowych korporacji, instytucji finansowych, ale także administracji samorządowej i państwowej.

Specjalista ds. badań i rozwoju biznesu (R&D manager) – kierunek Innowacyjność Produktu

Specjalista do spraw badań i rozwoju to osoba odpowiedzialna za nadzór nad strategią badawczo-rozwojową oraz wdrażanie produktu/usługi przedsiębiorstwa. Drogę do kariery na stanowisku specjalisty ds. badań i rozwoju biznesu otworzy Ci ukończenie studiów II stopnia na kierunku Innowacyjność produktu. Kształcąc się w tym zawodzie zdobędziesz wiedzę i umiejętności pozwalające na przeprowadzanie badań, nadzorowanie tworzenia prototypów finalnego produktu, kreowanie strategii marketingowej organizacji oraz podejmowanie działań warunkujących nawiązywanie relacji biznesowych. Specjalista ds. badań i rozwoju może być zatrudniony w firmach technologicznych i produkcyjnych, np. w branży spożywczej, teleinformatycznej czy sektorze FMCG.

Specjalista ds. zarządzania finansami samorządowymi – kierunek Zarządzanie Finansami Państwa i Samorządu Terytorialnego

O tym, co chce się robić w życiu, warto pomyśleć zarówno w kontekście zainteresowań, jak i szans na przyszły zawodowy sukces. Dużą grupą na liście zawodów deficytowych są te związane z ekonomią czy zarządzaniem. Jednymi z najbardziej poszukiwanych ekspertów są aktualnie specjaliści ds. zarządzania finansami samorządowymi. Podczas studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie finansami państwa i samorządu terytorialnego będziesz miał możliwość zdobycia wiedzy z zakresu teoretycznych aspektów funkcjonowania jednostek samorządowych w połączeniu z nabyciem praktycznych umiejętności zarządzania finansami organizacji sektora publicznego. Po ukończeniu studiów będziesz mógł podjąć pracę m.in. w instytucjach rządowych i samorządowych, przedsiębiorstwach użyteczności publicznej czy przedsiębiorstwach prywatnych wykorzystujących środki publiczne.

Menedżer projektów europejskich – kierunek Europeistyka

Wybierając dziedzinę, z jaką chcesz związać swoją przyszłość, warto kierować się zarówno zainteresowaniami, jak i perspektywą dobrej pracy. Jak wynika z raportów, od kilku lat przybywa ofert zatrudnienia dla menedżerów projektów europejskich. Unikatową w skali kraju specjalnością, której celem jest przygotowanie ekspertów w zakresie zarządzania firmą lub organizacją działającą na rynkach europejskich, pozostaje Europeistyka na UEK-u w Krakowie. W trakcie studiów nabędziesz kompetencje, które będziesz mógł wykorzystać do bycia specjalistą ds. zarządzania w biznesie europejskim. Jako absolwent znajdziesz pracę m.in. w instytucjach uczestniczących w pozyskiwaniu funduszy unijnych, firmach konsultingowych czy wydawnictwach. Będziesz mógł założyć też własny biznes – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Menedżer innowacji – kierunek Innowacje w Biznesie

Najbardziej przyszłościowymi zawodami są te związane z postępem. Jedną z funkcji, która obecnie zyskuje na znaczeniu, jest menedżer innowacji. Specjalista z tej dziedziny ma obszerną wiedzę nt. szeroko pojętych innowacji w działalności biznesowej, przedsiębiorczości oraz finansowania działalności innowacyjnej. Studiując Innowacje w biznesie zdobędziesz wiedzę o funkcjonowaniu firm na rynku lokalnym i międzynarodowym, ale też nabierzesz doświadczenia pozwalającego Ci zarządzać własnym biznesem. Osoby po takim kierunku otrzymują praktyczne przygotowanie zawodowe. Bardzo ważną częścią nauczania są staże i praktyki odbywające się w przedsiębiorstwach oraz instytucjach otoczenia biznesu. Firmy chętnie rekrutują absolwentów tej specjalizacji. Posiadanie u swego boku skutecznego managera innowacji to bardzo cenny zasób dla przedsiębiorstw. Bez wątpienia jest to zawód przyszłości.

Specjalista ds. gospodarki przestrzennej – kierunek Gospodarka Przestrzenna

Jeśli chcesz związać swoją przyszłość z urbanistyką, projektowaniem i naukami geograficznymi, doskonałym kierunkiem może być Gospodarka przestrzenna. To interdyscyplinarne studia nakierowane przede wszystkim na ekonomiczne aspekty gospodarowania przestrzenią. Programy nauczania są opracowywane w taki sposób, aby umożliwiały uzyskanie konkretnych kwalifikacji poszukiwanych na rynku pracy. W tracie studiów II stopnia nauczysz się pracy przy użyciu nowoczesnych narzędzi do wizualizacji i projektowania przestrzeni publicznych, opracowywania wizji rozwoju jednostek przestrzennych, a także tworzenia skutecznych strategii rozwoju. Jako absolwent studiów magisterskich możesz znaleźć pracę m.in. jako specjalista ds. gospodarki przestrzennej. Z wiedzą wyniesioną z takich studiów z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie m.in. w wydziałach planowania przestrzennego, biurach urbanistyczno-planistycznych, agencjach rozwoju i promocji, firmach konsultingowych, a także prowadząc własną działalność gospodarczą.

 

Dodaj komentarz