Ułatwienia dostępu

Czy warto wybrać studia zaoczne? Wady i zalety studiów niestacjonarnych

Czy warto wybrać studia zaoczne? Wady i zalety studiów niestacjonarnych

Czy warto wybrać studia zaoczne? Wady i zalety studiów niestacjonarnych

Są różne powody zdecydowania się na naukę w trybie niestacjonarnym. Jednym z nich jest brak funduszy i konieczność podjęcia zatrudnienia. Rezygnacja z możliwości kształcenia dziennego może być też przemyślaną decyzją, podyktowaną chęcią zdobycia doświadczenia zawodowego zaraz po maturze. Studia zaoczne stanowią szansę również dla osób, które podnoszą kwalifikacje, chcą się realizować, a nie miały wcześniej ku temu z różnych względów okazji. Jakie są plusy, a jakie niedogodności związane z tym modelem nauki?

Zalety studiowania zaocznego

Regularne weekendowe zjazdy, które odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie, to czas, gdy studenci niestacjonarni realizują program kształcenia. Zdobyty pod koniec nauki dyplom i stopień naukowy nie różnią się od tego, który czeka na studentów dziennych, dlatego i zakres posiadanej wiedzy nie może być mniejszy. Informacje są po prostu bardziej skondensowane, a część pracy słuchacze muszą nadrobić samodzielnie. Jednak to znaczna oszczędność czasu. Możliwość równoległego studiowania i pracowania daje szansę, aby nabyć doświadczenie, które tak cenią pracodawcy. Niestacjonarny tryb zajęć połączony z karierą zawodową wyposaża w umiejętności organizacyjne — to lekcja zarządzania czasem. Daje też poczucie swobody i niezależności finansowej. Osoby, które nie dostały się na wymarzony kierunek w systemie dziennym, mają możliwość studiowania w trybie zaocznym — jest mniej oblegany.

Studia niestacjonarne to dobra opcja nie tylko dla aktualnych maturzystów, ale też chcących się dalej rozwijać, poszerzać horyzonty, pragną się przebranżowić, a sytuacja osobista, rodzinna lub zawodowa nie pozwala im na znalezienie czasu, by kształcić się od poniedziałku do piątku. Dodatkowo podczas weekendowych zjazdów można zawrzeć znajomości z interesującymi ludźmi, posiadającymi już doświadczenie zawodowe.

Wady studiów niestacjonarnych

Studia dzienne są jak przedłużenie liceum. Absolwenci szkoły średniej, często utrzymywani przez rodziców, mają czas na imprezy i integrację, czego może brakować studentom niestacjonarnym. Osoby wybierające naukę w systemie zaocznym muszą płacić czesne. Wśród minusów tej formy studiowania można też wymienić to, że mniejsza jest liczba godzin na przerobienie materiału, więc część rzeczy trzeba opracować samodzielnie w domu.

Co studiować w trybie zaocznym?

Studia niestacjonarne mają wady i zalety, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby i zastanowić się, jaka forma kształcenia będzie w danym czasie najodpowiedniejsza. Jeśli zdecydujesz, że nauka w trybie zaocznym jest dobrą opcją dla Ciebie, sprawdź ofertę Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Znajdziesz tam szeroki wybór kierunków, jak m.in.:

  • Zarządzanie
    Dostępnych jest aż siedem różnych specjalizacji z tego obszaru kształcenia. To chętnie wybierany kierunek przez studentów zaocznych. Pozwala podnosić kwalifikacje niezbędne w zarządzaniu różnego typu zasobami, organizacji procesów pracy i w pełnieniu funkcji kierowniczych, przydatne także przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
  • Gospodarka i administracja publiczna
    Wszyscy, którzy swoją karierę zawodową wiążą z administracją publiczną i szeroko pojmowanym biznesem, zdobędą na tym kierunku wiedzę dotyczącą mechanizmów funkcjonowania instytucji publicznych. Są to studia, które poza merytorycznym wyposażeniem w niezbędne wiadomości, rozwijają umiejętność pracy w zespole i radzenia sobie ze stresem. Na tym kierunku istnieje możliwość podjęcia płatnych staży.
  • Marketing i komunikacja rynkowa
    Studiując marketing i komunikację rynkową, nie tylko zdobywa się niezbędną wiedzę, ale też kompetencje do praktycznego zarządzania produktami i kreowania marki, tworzenia strategii marketingowych i działań promocyjnych, a także ich realizacji.
  • Inżynieria jakości produktu
    To  studia interdyscyplinarne, na których teoria łączy się z praktyką, a ekonomia i zarządzanie z naukami przyrodniczymi i technicznymi. Kierunek pozwala posiąść wiedzę o pełnym cyklu życia produktu — od identyfikowania potrzeb klientów przez produkcję po rozwój. Znajomość produktów i procesów, w jakich powstają, pozwala podjąć pracę między innymi w działach zajmujących się projektowaniem, rozwojem, wytwarzaniem, obrotem czy kontrolą towarów i usług.
  • Prawo
    Są to studia jednolite, czyli niepodzielone na I i II stopień. UEK kładzie szczególnie nacisk na dostarczenie wiedzy z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego. Zagadnienia prawne łączone są z ekonomicznymi. Studenci mają okazję rozwijać kompetencje językowe na poziomie Legal English i Business English.

 

Dodaj komentarz