Ułatwienia dostępu

Jakie kompetencje miękkie możesz rozwinąć na studiach?

Jakie kompetencje miękkie możesz rozwinąć na studiach?

Jakie kompetencje miękkie możesz rozwinąć na studiach?

Współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający. Coraz częściej poszukiwane są osoby posiadające nie tylko wiedzę i umiejętności zawodowe, ale także określone cechy osobiste. Aby się wyróżnić w oczach rekruterów, należy zwrócić szczególną uwagę na kompetencje miękkie, takie jak empatia oraz efektywna komunikacja. Stąd też uczelnie tworzą bardziej elastyczne programy, pomagające w rozwijaniu tych właśnie cech.

 

Dlaczego umiejętności miękkie są tak istotne?

Przygotowanie się na pierwsze spotkanie z rynkiem pracy to kluczowy krok w budowaniu swojej kariery. Niestety wielu absolwentów szkół wyższych miewa kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia tuż po obronie. Nadrzędnym celem polskich uczelni często jest poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności badawczych. Tyle że statystyczny student raczej nie obiera ścieżki naukowej, lecz swoją przyszłość zawodową wiąże zazwyczaj ze światem biznesu. Młodzi ludzie wchodzący na rynek zwykle mogą pochwalić się wyśmienitą wiedzą ze swojej dziedziny, a także znajomością nowych technologii. Jednakże dla pracodawców to często zbyt mało. Obecnie firmy poszukują w szczególności osób z praktycznym doświadczeniem oraz tzw. umiejętnościami miękkimi. Dlatego warto szlifować je jeszcze na studiach.
 

Co to są kompetencje miękkie?

Znając oczekiwania pracodawców, możesz z wyprzedzeniem przygotować się do wejścia na rynek i budowy swojej ścieżki kariery zawodowej. Oprócz zgłębiania wiedzy teoretycznej warto również angażować się w aktywności stymulujące rozwijanie umiejętności miękkich. To szeroko pojęte kompetencje społeczne, obejmujące zdolności interpersonalne, emocjonalne oraz komunikacyjne. Umożliwiają one skuteczną interakcję z innymi ludźmi w różnych sytuacjach zawodowych i życiowych. Do ich nauki mogą nie wystarczyć książki czy podręczniki, potrzebna jest raczej codzienna praktyka. Dzięki niej po pewnym czasie posługiwanie się umiejętnościami miękkimi staje się dla nas coraz łatwiejsze, a także naturalniejsze.

 

Umiejętności miękkie – przykłady

Według rekruterów kandydatom świeżo po studiach najbardziej brakuje umiejętności miękkich, które stają się dziś obok kompetencji twardych filarem organizacji. Warto zatem je rozwijać, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Tylko… które konkretnie? Dla dzisiejszego świata biznesu najbardziej istotne są:

  •  inteligencja emocjonalna i empatia – pozwalają na budowanie lepszych relacji międzyludzkich oraz rozwiązywanie konfliktów, co stanowi duże wsparcie w codziennych sytuacjach,
  • efektywna komunikacja (werbalna oraz niewerbalna) – klarowne przekazywanie informacji, skuteczne słuchania innych, wyrażanie myśli i uczuć,
  • kreatywność – generowanie innowacyjnych pomysłów, a także rozwiązywanie problemów w nietypowy sposób,
  • organizacja zadań – zdolność do ustalania celów, planowania działań, efektywne zarządzanie czasem.
 

Jak rozwijać kompetencje miękkie na studiach?

Świetnym sposobem na rozwijanie kompetencji miękkich jest angażowanie się w działalność kół naukowych czy stowarzyszeń studenckich. Poprzez praktyczne doświadczenie i kooperację z różnymi osobami możemy doskonalić zdolności komunikacji interpersonalnej, budowania relacji, rozwiązywania problemów, a także efektywnej pracy zespołowej. Skuteczne jest również udział w dodatkowych projektach i inicjatywach organizowanych przez uczelnię. Dzięki nim każdy student może rozwijać kreatywność oraz inne bezcenne umiejętności.


 
 

Dodaj komentarz