Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Która matura jest najtrudniejsza?

Która matura jest najtrudniejsza?

Która matura jest najtrudniejsza?

Zbliżający się termin matury może powodować szybsze bicie serca – i to niekoniecznie z ekscytacji. Nic dziwnego – to pierwszy poważny egzamin w życiu większości młodych ludzi. Dynamicznie modyfikowane zasady jego przeprowadzania, ulegające zmianom niemal z roku na rok, również nie ułatwiają przygotowań.
Jak wygląda matura 2023? Jakie przedmioty maturalne są obowiązkowe a jakie dodatkowe? Która matura jest najtrudniejsza, a która najłatwiejsza? Jakie przedmioty dodatkowe wybrać? I jak przy tym wszystkim zachować spokój?
Blog Min 2

Matura 2023 – 6 egzaminów obowiązkowych

W maju 2023 r. maturzystów czeka 6 egzaminów obowiązkowych. Jak co roku, istnieje również opcja wyboru przedmiotów dodatkowych (maksymalnie 5). Czy sześć egzaminów to dużo? I tak i nie – wiele zależy od samych przedmiotów.

W części obowiązkowej matura przeprowadzana jest na poziomie podstawowym. Przystąpisz więc do dwóch egzaminów z języka polskiego (pisemnego i ustnego), egzaminu pisemnego z matematyki oraz dwóch egzaminów z języka obcego nowożytnego (pisemnego i ustnego). Ponadto każdy maturzysta musi wybrać jeden przedmiot z puli dodatkowej. Możesz zdecydować się na egzamin ze swojego ulubionego przedmiotu szkolnego, ale również wybrać poziom rozszerzony któregoś z przedmiotów zdawanych obowiązkowo w zakresie podstawowym (j. polski, j. obcy nowożytny, matematyka). Wybierając tę drugą opcję, zamiast czterech przedmiotów, zdawać będziesz tylko trzy.

Wśród przedmiotów dodatkowych masz do wyboru wszystkie te, których uczysz się w szkole, a także kilka przedmiotów spoza programu nauczania. Dobrze przemyśl swój wybór, ponieważ poszczególne uczelnie i kierunki mogą wymagać zdania egzaminu z konkretnego przedmiotu. Jeśli więc planujesz kontynuację nauki – sprawdź zasady rekrutacji na dane studia i to pod nie dopasuj plan matur. Pamiętaj, że do 7. lutego masz czas na dokonanie zmian w deklaracji, którą złożyłeś we wrześniu – jeśli więc po namyśle zdecydujesz się na inne przedmioty, masz jeszcze szansę wprowadzić niezbędne modyfikacje.

Matematyka i inne nieszczęścia

Zwykło się uważać, że najtrudniejszym przedmiotem maturalnym jest matematyka. Rzeczywiście, spośród przedmiotów obowiązkowych to właśnie matematyki co roku nie zdaje największy procent osób przystępujących do egzaminów. W 2022 r. matematyki nie zdało 18% maturzystów, rok wcześniej – 21%. Rekordowy pod tym względem był rok 2014, kiedy maturę z tego przedmiotu nie oblała co czwarta przystępująca do niej osoba.

Czy to oznacza, że można już panikować? Nie, jeśli do matury podejdziesz z głową! Zdanie egzaminu na poziomie podstawowym nie powinno stanowić większego problemu, o ile powtórzysz gruntownie materiał, a następnie będziesz ćwiczyć, wypełniając próbne arkusze. Z ciekawostek warto dodać, że mimo iż maturę z matematyki abiturienci oblewają najczęściej, to średnie wyniki z tego przedmiotu są lepsze niż z języka polskiego.

Czyli to jednak język polski powinieneś budzić obawy? Również nie, choć w tym przypadku bardziej niż na powtórkach, powinieneś skupić się na treningu czytania ze zrozumieniem i pisania. Także i tu pomogą próbne arkusze maturalne.

No to w końcu który przedmiot jest najtrudniejszy? Oczywiście to sprawa bardzo indywidualna. Rokrocznie najlepsze wyniki osiągają maturzyści z języka obcego nowożytnego (najczęściej wybierany jest j. angielski). W 2022 r. nie mniej niż 40% wyniosła średnia uzyskanych punktów z biologii, geografii i informatyki. Wzbudzające strach historia i fizyka również poszły całkiem nieźle (odpowiednio 38% i 37%). Z jakiego przedmiotu wyniki były najsłabsze? Zaskakująco, z WOS-u. Przyczyną nie jest w tym przypadku szczególnie trudny materiał, ale raczej podejście maturzystów, którzy często wiedzę o społeczeństwie traktowali jako tak banalną, że nie przygotowywali się do egzaminu.

Jaki przedmiot dodatkowy wybrać na maturze 2023?

Oprócz j. polskiego, j. obcego nowożytnego i matematyki na poziomie podstawowym, do zdania matury 2023 będziesz potrzebował jeszcze jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jeśli dobrze czujesz się w którymś z przedmiotów obowiązkowych, rozważ wybór właśnie jego – pozwoli Ci to uniknąć konieczności powtarzania materiału z kolejnej dziedziny.

Kiedy jednak żaden z przedmiotów obowiązkowych nie należy do Twoich ulubionych albo też wybierasz kierunek, do którego potrzebny Ci będzie inny egzamin – wówczas zwróć uwagę przede wszystkim na swoje zdolności i preferencje. W przypadku, gdy np. do rekrutacji na dane studia wymagany jest egzamin z chemii, której nie znosisz, lepiej wybierz inny kierunek. Borykanie się przez kilka lat z nielubianymi zagadnieniami nie jawi się miłą ani rozsądną perspektywą.

Bądź ostrożny przy wybieraniu przedmiotów spoza programu nauczania, takich jak historia sztuki, historia muzyki czy język regionalny. Matura to nie teleturniej – kilka podstawowych informacji z danej dziedziny nie czyni cię jeszcze ekspertem, używanie gwarowych wyrażeń w domu rodzinnym nie przekłada się automatycznie na znajomość reguł języka, a konieczność pozaszkolnego opanowania całości materiału wymaga determinacji i systematyczności.

Niezależnie od dokonanego wyboru pamiętaj, że kluczem do zdania matury bez niepotrzebnego stresu jest systematyczność. Pewnie nie raz to już słyszałeś i niezbyt lubisz, by Ci to powtarzać, ale takie są fakty: zostawianie nauki na ostatni tydzień przed egzaminem naprawdę ciężko uznać za dobrą i skuteczną opcję. Lepiej codziennie wygospodarować chwilę na powtórzenie niewielkiej partii materiału czy rozwiązanie kilku zadań z przykładowego arkusza. W przypadku matur na poziomie podstawowym z przedmiotów szkolnych, tyle naprawdę wystarczy do osiągnięcia przyzwoitego wyniku.

Jeśli czujesz potrzebę pobierania dodatkowych lekcji, przedyskutuj z rodzicami możliwość skorzystania z korepetycji z danego przedmiotu. Jednak przede wszystkim nie zniechęcaj się ilością materiału i wierz w siebie. Pozytywne nastawienie to może jeszcze nie połowa, ale na pewno spora część sukcesu. 

Powodzenia!

Dodaj komentarz