Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie — ważne wskazówki i wyzwania

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie — ważne wskazówki i wyzwania

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie — ważne wskazówki i wyzwania

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie to opcja, nierzadko wykorzystywana przez osoby pragnące rozwijać się w różnych obszarach. Jest ona doskonałą szansą dla wszystkich, którzy nie chcą ograniczać się wyłącznie do jednej dziedziny. Podjęcie kształcenia dwukierunkowego stanowi okazję do eksploracji różnych obszarów wiedzy, poszerzenia kompetencji oraz wzmocnienia swojej pozycji na rynku zawodowym. To więc obiecująca, choć wymagająca, ścieżka dla ambitnych i zdeterminowanych. Sprawdź korzyści płynące ze studiowania na dwóch kierunkach oraz wyzwania, jakie za tym idą.
Young Girl Working On A Laptop In An Office.

Czy można studiować na dwóch kierunkach jednocześnie?

Osoby, które są zainteresowane kształceniem na dwóch kierunkach, muszą spełnić określone przez uczelnię wymagania formalne. Żeby realizować założony program i przejść na ISE, czyli Indywidualną Ścieżkę Edukacyjną, należy mieć ukończone minimum dwa semestry nauki i średnią ocen powyżej 4.0 (bez uwzględniania przedmiotów z semestru poprzedzającego ten, którego dotyczy ISE). Skorzystanie z możliwości równoległego uczenia się na dwóch fakultetach poprzedzone jest złożeniem wniosku w dziekanacie z zachowaniem odpowiedniego czasu. Szczegółowe wytyczne określone są przez regulamin uczelni i mogą się różnić w zależności od placówki.

Podwójne studia – dla kogo? Czy warto?

Opcję równoczesnego studiowania na dwóch kierunkach doceniają osoby,  pragnące wykorzystać potencjał, jaki daje interdyscyplinarne podejście do edukacji. Dzięki takiemu wyborowi ścieżki edukacyjnej mogą odkrywać nowe szanse, przydatne na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Dwukierunkowy tryb nauki to propozycja dla osób  ambitnych, o zróżnicowanych zainteresowaniach i pragnących zgłębiać wiele dyscyplin. Mogą one wykorzystać swój potencjał w pełni, poszerzyć wiedzę oraz nabyć dodatkowe umiejętności, co jest szczególnie ważne dla studentów ceniących elastyczność nauki. To też potencjalna inspiracja dla osób, które nie do końca jeszcze mają wyklarowaną przyszłą ścieżkę zawodową, a przyswajając materiał z różnych dziedzin, będą umiały ją łatwiej opracować i skonkretyzować swoje plany oraz oczekiwania.

Jak ukończyć dwa kierunki? Wskazówki

Studiować dwa kierunki jednocześnie można zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim w trybie stacjonarnym, a także niestacjonarnie. Jednym ze sposobów na to, by połączyć równoczesne kształcenie, jest wybór jednego z nich w trybie dziennym, a drugiego zaocznym. Taka forma przynosi korzyść również z uwagi na to, że harmonogramy zajęć nie kolidują ze sobą. Osoby, które chcą realizować program studiów dziennie na dwóch fakultetach, muszą się zorientować, czy da się pogodzić plan ćwiczeń i wykładów, mieć szansę zaliczyć je w innym terminie lub opanować materiał samodzielnie, aby nadrobić zaległości. Dla nich przewidziana jest możliwość skorzystania z indywidualnej organizacji studiów. 

Jeśli kierunki są podobne lub w rozkładzie zajęć przewidziano te same przedmioty, część ocen może zostać przepisana, co stanowi duże udogodnieniem. Niektóre jednak bywają na tyle wymagające, że nie da się ich połączyć z równoczesnym studiowaniem drugiego fakultetu. Należy dobrze to przemyśleć, przeanalizować swoje motywacje, ocenić konieczny wysiłek oraz oczekiwania. Warto mieć pewność, że obrany system nie będzie zbyt obciążający i pozwoli podołać obowiązkom, przy zachowaniu również czasu dla siebie. Łatwo bowiem przecenić swoje możliwości, a przez to nawet wypalić i nie skończyć żadnego z przedsięwzięć. Na pewno pomocna będzie więc wytrwałość w dążeniu do wdrożenia swego planu — ale też świadomość, że drugi termin egzaminu czy poprawka mogą zdarzyć się każdemu i nie są tożsame z porażką…

Samodyscyplina, upór,  konsekwencja, dobra organizacja, odporność na stres, a przede wszystkim motywacja i świadomość sensu wykonywanych działań, mają ogromne znaczenie dla skutecznej realizacji planu studiowania na dwóch kierunkach jednocześnie. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz