Ułatwienia dostępu

Zasady aplikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne 1 stopnia oraz jednolite magisterskie

Zasady aplikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne 1 stopnia oraz jednolite magisterskie
STUDIA STACJONARNE

■ Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie wyników z egzaminu maturalnego, a postępowanie kwalifikacyjne obejmuje dwa następujące przedmioty: (tabelka pdf z wykazem przedmiotów).

■ W przypadku gdy język polski, język obcy i matematyka zdawane były na poziomie podstawowym (przedmioty obowiązkowe) i na poziomie rozszerzonym (przedmioty dodatkowe), bierze się pod uwagę ten poziom, który po przeliczeniu daje korzystniejszy wynik.

■ Z każdego przedmiotu uwzględnianego w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Łączna liczba punktów możliwa do uzyskania wynosi 200.

■ O umieszczeniu na liście zakwalifikowanych do przyjęcia na studia decyduje liczba punktów uzyskana przez kandydata mieszcząca go w ustalonym limicie przyjęć, przy czym w ramach limitu kwalifikowani do przyjęcia są wyłącznie kandydaci, którzy uzyskali co najmniej minimalną liczbę punktów ustaloną przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną.

■ Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia, mogą zgłosić obok wybranego (podstawowego), maksymalnie dwa kierunki alternatywne, przy czym kandydat może być przyjęty wyłącznie na jeden kierunek.

■ Kandydat zobowiązany jest uporządkować wybrane kierunki studiów w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego wg indywidualnych priorytetów. Przyjęcie na jeden z kierunków studiów jest równoznaczne z odmową przyjęcia na pozostałe kierunki.

■ Rekrutacja prowadzona jest na kierunki, a ich uruchomienie uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby kandydatów.

■ Kandydat, będący studentem pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na danym kierunku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nie może ubiegać się o przyjęcie na ten sam kierunek studiów, w ramach tego samego stopnia i formy studiów.

STUDIA NIESTACJONARNE

■ Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie wyników konkursu świadectw dojrzałości, tj. procentu punktów uzyskanych w części pisemnej (zewnętrznej) egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów:

  1. nowożytnego języka obcego,
  2. do wyboru z: chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, informatyki, języka polskiego, matematyki albo wiedzy o społeczeństwie.

Wyjątek stanowi przyjęcie na kierunek Prawo – studia jednolite magisterskie, gdzie przyjęcie odbywa się na podstawie wyników konkursu świadectw dojrzałości, tj. procentu punktów uzyskanych w części pisemnej (zewnętrznej) egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów:

  1. języka polskiego,
  2. do wyboru z: historii, języka obcego, matematyki albo wiedzy o społeczeństwie.

■ W przypadku, gdy na egzaminie maturalnym zdawany był więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów, wybiera się ten, który daje korzystniejszy wynik.

■ Z każdego przedmiotu uwzględnianego w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Łączna liczba punktów możliwa do uzyskania wynosi 200.

■ O umieszczeniu na liście zakwalifikowanych do przyjęcia na studia decyduje liczba punktów uzyskana przez kandydata mieszcząca go w ustalonym limicie przyjęć, przy czym w ramach limitu kwalifikowani do przyjęcia są wyłącznie kandydaci, którzy uzyskali co najmniej minimalną liczbę punktów ustaloną przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną

■ Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia mogą kandydować na nieograniczoną liczbę kierunków, przy czym kandydat może być przyjęty wyłącznie na jeden kierunek.

■ Kandydat zobowiązany jest uporządkować wybrane kierunki studiów w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego wg indywidualnych priorytetów. Przyjęcie na jeden z kierunków studiów jest równoznaczne z odmową przyjęcia na pozostałe kierunki.

■ Rekrutacja prowadzona jest na kierunki, a ich uruchomienie uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby kandydatów.

■ Kandydat, będący studentem pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na danym kierunku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nie może ubiegać się o przyjęcie na ten sam kierunek studiów, w ramach tego samego stopnia i formy studiów.

PRZELICZANIE PUNKTÓW

1. Polacy

  • Z egzaminu maturalnego uwzględniane są wyłącznie wyniki uzyskane w części pisemnej (zewnętrznej).
  • Wyniki egzaminu maturalnego wyrażone na świadectwie dojrzałości w skali procentowej są traktowane jako punkty i stanowią podstawę do przeliczenia według następującego algorytmu:
    – liczbę punktów uzyskaną na poziomie podstawowym, wyrażoną w procentach mnoży się przez współczynnik 0,6
    – liczbę punktów uzyskaną na poziomie rozszerzonym, wyrażoną w procentach przelicza się na punkty kwalifikacyjne wg proporcji 1:1.
    Przykład:
    poziom podstawowy 90% → 90×0,6 = 54 punkty
    poziom rozszerzony 90% → 90×1 = 90 punktów
  • Z uzyskaną łączną liczbą punktów (za dwa przedmioty objęte postępowaniem) kandydaci wchodzą na listy kierunkowe i podlegają dalszej kwalifikacji.


2. Cudzoziemcy

  • Punkty ze świadectw zagranicznych muszą być odpowiednio przeliczone. W tym celu należy się skontaktować z Działem Nauczania lub można to zrobić samodzielnie, zgodnie z poniższymi instrukcjami. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna akceptuje przeliczone punkty, które decydują o dopuszczeniu kandydata do dalszej kwalifikacji.
  • Świadectwa z Białorusi
  • Świadectwa z Ukrainy
  • Świadectwa z innych krajów
WYJĄTKI W REKRUTACJI

1. Absolwenci techników

■ W przypadku absolwentów techników, posiadających świadectwo dojrzałości i legitymujących się dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika lub dyplomem zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika, można uwzględnić średnią arytmetyczną wyników z części pisemnej i części praktycznej na dyplomie (w miejsce mniej korzystnego wyniku maturalnego z przedmiotu do wyboru lub braku wyniku maturalnego z przedmiotu do wyboru). Wynik ten traktowany jest jako poziom rozszerzony.

2. Matura międzynarodowa

■ Kandydaci legitymujący się „maturą międzynarodową” (dyplom International Baccalaureate – IB) biorą udział w postępowaniu kwalifikacyjnym po złożeniu w określonym terminie wymaganych dokumentów, przy czym z każdego przedmiotu objętego procesem kwalifikacyjnym otrzymują następującą liczbę punktów (tabelka z przeliczeniem punktów pdf).

3. Matura dwujęzyczna

■ Kandydaci, którzy zdawali egzamin maturalny z języka obcego na poziomie klas dwujęzycznych otrzymują maksymalną liczbę punktów (tj. 100) z tego języka. Nie bierze się pod uwagę wyników z przedmiotów zdawanych w języku obcym innych, niż język obcy.

4. Matura zagraniczna

■ W przypadku, gdy kandydatem ubiegającym się o przyjęcie na studia jest osoba, która ukończyła szkołę średnią za granicą, może ona zostać przyjęta na I rok studiów, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, pod warunkiem, że posiadane świadectwo dojrzałości zostało uznane za równoważne z polskim świadectwem dojrzałości na mocy prawa lub na podstawie odpowiedniej umowy międzynarodowej lub na podstawie decyzji o uznaniu wydanej przez Kuratora Oświaty w Polsce.

Punkty ze świadectwa dojrzałości (matury) przeliczane są przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną i decydują o dopuszczeniu kandydata do dalszej kwalifikacji.

■ Wymagane jest, aby świadectwo zagraniczne było przetłumaczone na język polski przez uprawnione instytucje lub tłumacza przysięgłego.

■ Kandydaci legitymujący się „maturą międzynarodową” oraz kandydaci – obywatele polscy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości za granicą, otrzymują maksymalną liczbę punktów (tj. 100) z języka obcego, w którym zdawany był egzamin maturalny.

■ Kandydaci, obywatele polscy, którzy ukończyli szkołę średnią za granicą, w przypadku braku języka polskiego na świadectwie dojrzałości mogą wskazać inny przedmiot z grupy przedmiotów do wyboru, zgodnie z tabelą zamieszczoną w dziale Zasady aplikacji na studia – dotyczy wyłącznie rekrutacji na kierunek Prawo.

■ Kandydaci, którzy ukończyli szkołę średnią za granicą lub przystąpili do „matury międzynarodowej”, w przypadku późniejszego terminu otrzymywania świadectwa dojrzałości, mogą być warunkowo dopuszczeni do postępowania kwalifikacyjnego po przedłożeniu zaświadczenia o przystąpieniu do egzaminu dojrzałości oraz warunkowo przyjęci. Osoby takie zobowiązane są złożyć kserokopię świadectwa (oryginał do wglądu), wraz z jego tłumaczeniem na język polski, w terminie do 27 września 2024 r.

LAUREACI I FINALIŚCI OLIMPIAD

Szczegółowe zasady przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego na I rok stacjonarnych studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich:

1. Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów przyjmowani są na I rok studiów laureaci następujących olimpiad stopnia centralnego (tj. III etapu):

  • 1) Wiedzy Ekonomicznej
  • 2) Informatycznej
  • 3) Matematycznej
  • 4) Przedsiębiorczości
  • 5) Statystycznej
  • 6) Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
  • 7) Wiedzy o Społeczeństwie
  • 8) Wiedzy o Unii Europejskiej
  • 9) Wiedzy o III RP
  • 10) Wiedzy o Finansach – „Finansomania”

2. Na kierunki: Inżynieria jakości produktu oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji przyjmowani są laureaci olimpiad stopnia centralnego wymienionych w ust. 1 oraz:

  • 1) Wiedzy o Żywieniu i Żywności
  • 2) Wiedzy o Żywności
  • 3) Wiedzy o Wynalazczości

3. Na kierunek Prawo przyjmowani są laureaci olimpiad stopnia centralnego wymienionych w ust. 1 oraz:

  • 1) Olimpiady Wiedzy o Prawie
  • 2) Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

4. Na kierunek Logistyka międzynarodowa przyjmowani są laureaci olimpiad stopnia centralnego wymienionych w ust. 1 oraz:

  • 1) Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

5. Na kierunek Turystyka i rekreacja przyjmowani są laureaci olimpiad stopnia centralnego wymienionych w ust. 1 oraz:

  • 1) Olimpiady Wiedzy o Turystyce

6. Laureaci wyżej wymienionych olimpiad otrzymują maksymalną liczbę punktów z dwóch przedmiotów biorących udział w postępowaniu kwalifikacyjnym.

7. Maksymalną liczbę punktów z danego przedmiotu przyznaje się laureatom i finalistom niżej wymienionych olimpiad stopnia centralnego:

  • 1) Biologicznej
  • 2) Chemicznej
  • 3) Fizycznej
  • 4) Geograficznej
  • 5) Historycznej
  • 6) Matematycznej
  • 7) Języka angielskiego
  • 8) Języka białoruskiego
  • 9) Języka francuskiego
  • 10) Języka hiszpańskiego
  • 11) Języka niemieckiego
  • 12) Języka rosyjskiego

8. Podstawą uzyskania ww. uprawnień jest dokument wydany przez główny komitet organizacyjny danej olimpiady.

DODATKOWE KOMPETENCJE - WYMAGANIA

Dodatkowe kompetencje wymagane od kandydatów na studia oraz studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie:

  1. Kompetencje cyfrowe (pdf)
  2. Kompetencje językowe (pdf)
WYBÓR SPECJALNOŚCI NA STUDIACH

Zasady wyboru specjalności na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

  1. Podczas procesu dotyczącego rekrutacji na studia nie wybiera się specjalności, jest ona wybierana na poszczególnych kierunkach w trakcie trwania studiów. Zdecydowana większość kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym przewiduje specjalności, lecz są również kierunki prowadzone bez specjalności.
  2. Wybór specjalności następuje w semestrze poprzedzającym semestr, od którego przewidziane są specjalności, zgodnie z programem studiów na danym kierunku.
  3. Zapisy na daną specjalność poprzedzone są akcją informacyjną wśród studentów, której celem jest prezentacja programu specjalności oraz procedury i terminów zapisów. Akcja informacyjna prowadzona dla studentów polega m.in. na spotkaniach pracowników poszczególnych katedr oraz opiekunów kierunków ze studentami oraz na informowaniu studentów o specjalnościach za pomocą ogłoszeń, ulotek, informatorów, filmów reklamowych.
  4. Dyrektor Instytutu na stronie internetowej Instytutu ogłasza terminy zapisów na specjalności oraz określa ich formę, a także limit miejsc oraz liczbę grup na poszczególnych specjalnościach.
  5. Informacje te zamieszczane są również na stronie internetowej Centrum Obsługi Studentów.
  6. Zapisy na specjalności odbywają się poprzez system USOSweb.
  7. Zapisy na specjalności odbywają się na podstawie rankingu średniej ocen uzyskanych w semestrach poprzedzających zapisy. Pierwszeństwo w zapisach mają osoby z najwyższą średnią ocen.
  8. Warunkiem uruchomienia specjalności jest zgłoszenie się minimalnej liczby studentów dla grupy studenckiej, określonej w Zarządzeniu Rektora w sprawie ustalenia liczebności grup studenckich w odniesieniu do poszczególnych form zajęć.
  9. W przypadku zbyt małej liczby osób, które wybrały daną specjalność – Dyrektor Instytutu podejmuje decyzję o nieuruchomieniu tej specjalności. W takim przypadku studenci zostają przydzieleni do jednej z uruchomionych specjalności.
  10. Osoby, które nie złożyły deklaracji wyboru specjalności w wyznaczonych terminach kierowane są przez Dyrektora Instytutu w ramach wolnych miejsc do jednej z utworzonych specjalności.
  11. Dyrektor Instytutu podaje do wiadomości studentów wykaz uruchomionych specjalności na stronie internetowej Instytutu.
  12. Szczegółowe zasady dotyczące wyboru specjalności określone są w Zarządzeniu Rektora nr R.0211.51.2021 z dnia 22 lipca 2021 r. (z późn.zm.: Zarządzenie Rektora nr R.0211.33.2023 z dnia 28 kwietnia 2023 r.) w sprawie wprowadzenia Zasad wyboru specjalności oraz przedmiotów (do wyboru) na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
UCHWAŁY SENATU I ZARZĄDZENIA REKTORA