Ułatwienia dostępu

Które kierunki studiów dają najwięcej możliwości rozwoju zawodowego? Jaką branżę wybrać?

Które kierunki studiów dają najwięcej możliwości rozwoju zawodowego? Jaką branżę wybrać?

Które kierunki studiów dają najwięcej możliwości rozwoju zawodowego? Jaką branżę wybrać?

Wybór studiów to decyzja, która dosłownie ukształtuje Waszą przyszłość – dla wielu z Was będzie więc najważniejszą, jaką do tej pory musieliście podjąć. Wpłynie na karierę zawodową, możliwości rozwoju, szansę spełnienia marzeń oraz na zarobki i satysfakcję z wykonywanego zajęcia. Oczywiście wybranie właściwego kierunku studiów to tylko pierwszy krok na drodze do sukcesu. Wiele się jeszcze może na niej zmienić, zwłaszcza że żyjemy w dynamicznym świecie, w którym elastyczność i otwartość na nowe wyzwania mają olbrzymie znaczenie.

Kryteria podejmowania decyzji


Decydując się na konkretne studia, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Na wstępie należy ocenić swoje umiejętności, zainteresowania i cele życiowe. To ważne, aby wybrać dziedzinę, związaną z zainteresowaniami i dostarczającą satysfakcji. Praca, którą się lubi, jest dla wielu szczytem marzeń i może zdeklasować nawet taką o wyższych apanażach. Po drugie, warto przeanalizować prognozy oraz trendy, aby uzyskać pewność, że wybrana branża ma potencjał wzrostu oraz cechuje ją zapotrzebowanie na specjalistów zarówno w krótkim, jak i długim terminie. To ważne, by nie patrzeć tylko na to, co dzieje się obecnie, ale sięgnąć też po analizy i przewidywania ekspertów, na temat kształtowania rynku pracy. Pomocne mogą być zestawienia zawodów deficytowych, pokazujące, gdzie brakuje specjalistów.

Kolejnym ważnym kryterium jest reputacja uczelni. Dobrze wybrać placówkę z renomą, która daje gwarancję wysokiej jakości kształcenia i nowoczesnych programów nauczania. Warto również sprawdzić możliwości zdobycia praktycznego doświadczenia, takiego jak współpraca z instytucjami i przedsiębiorstwami oraz staże czy praktyki oferowane studentom. Nie musimy chyba mówić, że te kryteria UEK spełnia z nawiązką.
 
Przyjrzyjmy się więc kilku kierunkom, jakie dadzą Wam duże możliwości rozwoju zawodowego.
 

Marketing i komunikacja rynkowa


Wielu powie, że marketing to podstawa sprzedaży. Jednak my wychodzimy dalej, poza klasyczne metody i definicje. Marketing może być przecież rozumiany bardzo szeroko i dotyczyć handlu stacjonarnego, e-commerce, B2B, B2C, obejmować Public Relations, terytorium (miasta, regionu albo nawet kraju) czy kreowanie marki.
Z nami nauczycie się projektować strategie marketingowe, tworzyć skuteczne kampanie reklamowe, dostaniecie podwaliny pod pracę w mediach internetowych, agencjach promocyjnych, firmach eventowych, firmach prywatnych, państwowych czy też jednostkach samorządowych. Ten kierunek gwarantuje nie tylko solidne podstawy teoretyczne, ale także praktyczne umiejętności, dzięki którym zostaniecie profesjonalistami w dziedzinie marketingu i komunikacji rynkowej. To bardzo dynamiczna branża, więc możecie rozwijać się razem z nią w różnych kierunkach.

Informatyka stosowana


W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii, studia na tym kierunku gwarantują Wam solidne podstawy teoretyczne, a także praktyczne umiejętności, pozwalające w przyszłości odnaleźć się w różnych sektorach rynku pracy. W trakcie nauki zdobędziecie kwalifikacje z zakresu programowania, projektowania i utrzymania systemów informatycznych, tworzenia aplikacji i programów oraz z innych zagadnień spotykanych na styku informatyki i biznesu. Jednym z atutów tego kierunku jest nacisk na praktyczne zastosowanie wiedzy i jej ciągłą aktualizację, by nadążyć za potrzebami rynku, zmieniającymi się trendami i najnowszymi rozwiązaniami. Po ukończeniu go macie szerokie możliwości zawodowe.
Absolwenci informatyki stosowanej mogą pracować w firmach informatycznych, działach IT różnych przedsiębiorstw, a także w instytucjach publicznych czy organizacjach pozarządowych. Wiedza zdobyta podczas studiów pozwoli Wam również na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w branży IT. To właśnie informatycy od lat stawiani są w czołówce dobrze płatnych zawodów, co też jest ważnym kryterium decyzyjnym.

Analityka gospodarcza


Na dzisiejszym rynku pracy niewątpliwym atutem jest połączenie szerokiej wiedzy ekonomicznej z umiejętnościami analizy napływających informacji, interpretowania ich oraz prognozowanie na podstawie tych danych. To sprawia, że analitycy gospodarczy są dosłownie rozchwytywani, ich perspektywy zawodowe wyglądają bardzo optymistycznie, a wysokość wynagrodzenia kształtuje się znacznie powyżej średniej krajowej.

Studiując na tym kierunku, zdobędziecie umiejętności związane z obsługą narzędzi analitycznych, takich jak R, SAS czy Python. Będziecie także zapoznawać się z zaawansowanymi metodami statystycznymi, które umożliwią Wam wykonywanie analiz danych na różnych płaszczyznach makro- i mikroekonomicznych. Dzięki wykładowcom o bogatym doświadczeniu naukowym i praktycznym otrzymacie solidne podstawy teoretyczne oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach i warsztatach.

Absolwenci analityki gospodarczej znajdują zatrudnienie w różnorodnych sektorach gospodarki, takich jak instytucje finansowe, przedsiębiorstwa, instytucje publiczne czy organizacje międzynarodowe. Możecie liczyć na atrakcyjne stanowiska związane z analizą danych, prognozowaniem gospodarczym czy doradztwem strategicznym.

Przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce


Globalizacja, cyfryzacja, technicyzacja, internet rzeczy, Sztuczna Inteligencja… A to przecież nie koniec i naprawdę nie wiadomo, co jeszcze nas czeka. Na pewno jednak rozwój i zmiana są wpisane w przedsiębiorczość XXI wieku i decydując się na studia na proponowanym przez nas kierunku, macie szansę, by uczestniczyć w procesie przemian i dostosowywania do nich biznesu. Oferujemy Wam możliwość zdobycia wiedzy z zakresu zarządzania innowacjami, inwestycji i strategii biznesowych. Nauczycie się identyfikować i wykorzystywać nowe możliwości rynkowe, a także jak efektywnie wdrażać zmiany w organizacjach. Ważnym elementem programu są warsztaty oraz praktyki zawodowe, które pozwolą Wam zastosować zdobytą wiedzę w realnych sytuacjach biznesowych.

Proponowane przez nas specjalności to Konsulting oraz Przedsiębiorczość i nowe technologie. Dajemy Wam więc szerokie perspektywy zawodowe, a jako absolwenci tego kierunku będziecie mogli zatrudnienie w zasadzie w każdym sektorze gospodarki, w firmach, instytucjach publicznych i samorządowych. Rozwój (przedsiębiorstwa i własny) jest wręcz wpisany w charakter pracy po tym kierunku.

Doradztwo inwestycyjno-gospodarcze


Przedstawiamy ostatni — last but not least — kierunek w tym zestawieniu. Szeroki, kompleksowy, dający wiele możliwości zatrudnienia i wyboru ścieżek kariery, bardzo płynnie łączący teorię z praktyką. Właśnie jej wysoki udział w całości zajęć jest jednym z wyróżników kierunku. Nie sposób pominąć także solidnego przygotowania do certyfikacji z zakresu ekonomii i finansów, które to uzyskacie w czasie nauki, a niezbędne do pracy w zawodach regulowanych (broker, doradca, makler, rzeczoznawca). Wypada też podkreślić, że kształcenie uwzględnia rzeczywiste otoczenie społeczne, polityczne, gospodarcze i rynkowe, są bowiem prowadzone w odniesieniu do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie.

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w różnych obszarach, takich jak sektor bankowy, fundusze inwestycyjne czy agencje doradcze. Możliwe ścieżki zawodowe obejmują między innymi doradztwo inwestycyjne, gospodarcze i finansowe, ale dróg kariery i rozwoju jest dużo więcej.
 

Dodaj komentarz