Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Praca podczas studiowania – jak pogodzić pracę z nauką na uczelni?

Praca podczas studiowania – jak pogodzić pracę z nauką na uczelni?

Praca podczas studiowania – jak pogodzić pracę z nauką na uczelni?

Matury 2023 już za nami. Zapewne wielu młodych ludzi staje przed pytaniem: co dalej robić ze swoim życiem? Czy warto iść na studia, czy może lepiej od razu znaleźć pracę? Obydwa scenariusze mają swoje wady i zalety. Czasami okazuje się, że optymalnym rozwiązaniem może być połączenie nauki z zarabianiem. Jeśli właśnie skończyłeś/aś liceum i zastanawiasz się, co dalej, warto poznać możliwości, które masz przed sobą. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy poradnik, pokrótce przybliżający zagadnienie pracy podczas studiowania.
Employee Wellbeing, Being Comfortable To Work, Project Managemen

Studia – solidny fundament w trakcie kariery

Studia to niesamowity okres w życiu. To czas intensywnej nauki, ale też poznawania nowych ludzi i nawiązywania przyjaźni. To także właściwy moment na określenie swojej ścieżki zawodowej i przygotowywanie się do wejścia na rynek pracy. Polskie uczelnie mają do zaoferowania szereg kierunków nowoczesnych, perspektywicznych i po których łatwo znaleźć pracę. Dobry przykład to  studia miejskie prowadzone przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, o innowacyjnym programie, integrującym zagadnienia teoretyczne z problematyką funkcjonowania współczesnych ośrodków miejskich. Polskie szkoły wyższe kształtują swoją ofertę edukacyjną na podstawie analiz i prognoz zatrudnienia. Absolwenci takich kierunków jak europeistykanauki społeczne stosowane czy strategiczne doradztwo organizacyjne doskonale radzą sobie na rynku pracy, mogą liczyć na wysokie zarobki i stabilne, bezpieczne zatrudnienie na długie lata. W bardzo dobrej sytuacji są również osoby kończące specjalizacje związane z informatyką, bo należą do najczęściej poszukiwanych (i najlepiej opłacanych) specjalistów. Świetną okazją na zdobycie specjalistycznej wiedzy oraz ogromną szansą na praktyczną poprawę kompetencji lingwistycznych są zajęcia prowadzone w języku obcym. Wyjątkowo atrakcyjne i przyszłościowe mogą być studia applied informatics, czyli informatyka stosowana. Ten nowoczesny i prestiżowy kierunek przygotowuje do przyszłej pracy na stanowiskach związanych z branżą IT. Mówiąc o przyszłościowych i opłacalnych studiach, warto wspomnieć również o kierunku inżynieria jakości produktu. Studia te oferują uzyskanie kwalifikacji inżynierskich połączonych z wykształceniem ekonomicznym.

 

Jakie korzyści daje łączenie pracy i studiów?

Studia i praca – połączenie, które na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się trudne. Tymczasem nauka i zarabianie nie są przeciwieństwami! Wielu młodych ludzi przystępuje do poszukiwania pierwszej pracy jeszcze w trakcie studiów. Dlaczego? Argumentów „za” jest całkiem sporo. Zdobywanie doświadczenie zawodowego to długotrwały proces. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Podejmując prace dorywcze powiązane tematycznie z Twoim kierunkiem, rozwijasz kompetencje, które możesz później wpisać do CV. Z kolei uczestnictwo w praktykach studenckich i programach stażowych pozwala zweryfikować, czy wybór danej dziedziny wiedzy był ścieżką właściwą. Ciekawą opcją może być także podjęcie pracy niezwiązanej z Twoim kierunkiem studiów. Dzięki temu rozwiniesz dodatkowe umiejętności i poznasz nowych ludzi. Wiele osób podejmuje pracę podczas studiowania z przyczyn ekonomicznych. Pracujący student radzi sobie lepiej finansowo niż jego niepracujący koledzy. Łącząc naukę z pracą zarobkową, masz pieniądze na drobne wydatki i przyjemności, a jednocześnie nie obciążasz zbytnio portfela rodziców.

Jak skutecznie pogodzić studia z pracą?

Jeśli chcesz się usamodzielnić i zarabiać na własne utrzymanie, praca na studiach może być dla Ciebie dobrą opcją. Jak połączyć te dwie sfery bez zaniedbywania żadnej z nich? W praktyce nieco łatwiejsze zadanie mają oczywiście studenci zaoczni. Tak naprawdę bez większego problemu godzą oni pełny wymiar pracy w tygodniu z zajęciami w weekendy. Natomiast w przypadku studiów dziennych pozostaje zdecydować się na prace dorywcze w dni wolne albo w przerwach między wykładami. Sporym utrudnieniem w tej sytuacji jest jednak mała ilość czasu wolnego, a także obawa przed pogorszeniem wyników w nauce. Podejmując pracę zarobkową w trakcie studiów, możesz wiele zyskać. Jednak wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb studenta, a także sytuacji życiowej. Pamiętaj, że praca powinna wspierać studia, a nie je zakłócać. Nie da się ukryć — niektóre kierunki są wyjątkowo wymagające. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pogodzić nauki na uczelni z pracą, bo np. studiujemy dziennie i mamy bardzo dużo zajęć, możemy poszukać innych możliwości rozwoju. Warto działać w kołach naukowych, udzielać się w samorządzie studenckim czy angażować się w realizację projektów. Dzięki tym inicjatywom zdobędziesz doświadczenie i grono znajomych. Swoje umiejętności można rozwijać na warsztatach, praktykach oraz stażach czy wreszcie uczestniczyć w konferencjach naukowych organizowanych przez uczelnię. Wszystko to pozwoli uzupełnić wiedzę zdobywaną w trakcie zajęć dydaktycznych i nabyć dodatkowe umiejętności, a do tego doświadczenie – tak cenne na obecnym rynku pracy.



Dodaj komentarz