Wybór kierunku studiów rzutować będzie na wiele lat Waszej kariery zawodowej. Optymalnie byłoby znaleźć punkty styku między zainteresowaniami, osobowością i wymaganiami przyszłej pracy. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zaliczacie się do tak zwanych umysłów ścisłych, czy może wykazujecie charakterystyczne dla cechy humanistów.
Umysł ścisły czy humanista?
Jako umysł ścisły określana jest osoba, która ma duże zdolności analityczne, potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dobrze odnajduje się w świecie nauk matematycznych oraz przyrodniczych. Z kolei humanista to ktoś charakteryzujący się, głębokim zrozumienie ludzkiej kultury, historii, sztuki czy literatury. Dobrze radzi sobie z interpretacją tekstu, potrafi analizować kontekst kulturowy i jest wrażliwy na otaczającą rzeczywistość. Każda z tych predyspozycji może przełożyć się na sukces zawodowy, ale w innych dziedzinach. Kluczowe jest, aby poznać siebie, swoje pasje i umiejętności, a następnie zdecydować, która ścieżka edukacyjna będzie dla Was najbardziej odpowiednia.
Prawo
Zacznijmy od jednego z podstawowych kierunków humanistycznych. W jego ramach skupiamy się na rozwijaniu kompetencji nie tylko w zakresie prawa, ale także ekonomii, co pozwoli Wam na lepsze zrozumienie procesów gospodarczych i ich wpływu na otoczenie prawne. Program studiów jest stale aktualizowany, tak aby dostosować go do zmiennych potrzeb rynku pracy, obowiązujących przepisów oraz wymogów współczesnych systemów społeczno-gospodarczych. Atutem są zajęcia prowadzone w języku angielskim i duży nacisk na przyswojenie Legal English i Business English.
W trakcie nauki uczestniczyć będziecie w praktykach zawodowych, które odbywają się w takich miejscach jak sądy, prokuratury, kancelarie prawne czy organy administracji publicznej. Współpraca z profesjonalistami z różnych dziedzin pozwoli Wam zdobyć cenne doświadczenie i poznać specyfikę pracy prawnika z pierwszej ręki, a także zawrzeć znajomości mogące zaowocować w przyszłej pracy zawodowej. Po ukończeniu studiów będziecie przygotowani do kariery w takich zawodach jak sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz czy komornik sądowy. Wiedza i umiejętności mogą być wykorzystane także w pracy doradcy czy konsultanta.
Innowacje w biznesie
To kierunek o szerokim zakresie programowym, ale też dużych możliwościach rozwoju zawodowego. Połączenie innowacji z działalnością biznesową wykorzystacie przy zakładaniu nowych przedsiębiorstw, w tym w start-upach, przeprowadzaniu zmian w już istniejących, działaniach rozwojowych i kreatywnych. Konieczne do tego są zdolności analityczne, koncepcyjne, ale także wysoki stopień zorganizowania oraz kontroli nad działaniem swoim i podległych osób. Po studiach często czeka Was praca projektowa, zespołowa, kooperacja z parkami technologicznymi oraz inkubatorami przedsiębiorczości, ale także korporacjami i dużymi firmami. Ciekawą opcją będzie także założenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie w jej ramach usług konsultingowych. Po tym kierunku nie będziecie narzekać na monotonię, a umysły ścisłe wykażą się pełnym potencjałem.
Ekonomia
To kierunek z pogranicza nauk ścisłych i społecznych, który pozwoli Wam zgłębić tajniki zjawisk oraz procesów ekonomicznych, zarówno w skali makro-, jak i mikroekonomicznej. Kształcenie obejmuje zrozumienie zjawisk gospodarczych i finansowych, ich analizę, wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji. Specjalności w ramach tego kierunku pozwolą Wam uściślić zainteresowania oraz perspektywy zawodowe. Osoby chcące pogłębiać i poszerzać zdobytą wiedzę i umiejętności zapraszamy do działania w kilku Studenckich Kołach Naukowych prowadzonych przy tym kierunku. Na absolwentów czeka kariera na rozmaitych stanowiskach i w wielu branżach — to przyszli ekonomiści, konsultanci, analitycy, specjaliści czy wreszcie samodzielni przedsiębiorcy.
Strategiczne doradztwo organizacyjne
Strategiczne, perspektywiczne planowanie i myślenie może zaważyć na być albo nie być przedsiębiorstwa. Konieczne do przeprowadzenia zmiany oraz innowacje wymagają częstokroć sięgania po usługi specjalistów zewnętrznych. Tu właśnie pojawia się doradca biznesowy, analityk, konsultant, project manager. To wyjątkowy kierunek studiów, interdyscyplinarny, rozwijający strategiczne myślenie oraz umiejętności niezbędne do skutecznego podejmowania decyzji i doskonalenia procesów biznesowych. Jednocześnie mocno odpowiadający na zapotrzebowanie rynku pracy. W trakcie nauki posiądziecie wiedzę z zakresu cyfryzacji procesów biznesowych, Big Data Management, fuzji, wchodzenia na nowe rynki, ale też zrównoważonego rozwoju. Wiedza jest szeroka, ale każdy jej aspekt będzie przydatny w pracy zawodowej.
Marketing i komunikacja rynkowa
Nawet najlepszy produkt sam się nie sprzeda, jeśli nie dotrze się do rynku z odpowiednim komunikatem. To pole do popisu dla osób kreatywnych, umiejących odczytywać potrzeby społeczne, formułować przekazy reklamowe. Nie znaczy to jednak, że marketing jest wyłącznie dla humanistów. W tej branży dobrze czuć będą się także osoby zorganizowane, lubiące planować i organizować wydarzenia oraz eventy, nadzorować kampanie i opracowywać strategie, analizować skuteczność działań. Marketing może mieć wiele twarzy… A specjaliści od niego są potrzebni nie tylko w sektorze prywatnym, ale także w jednostkach publicznych. Atuty tego kierunku to nowoczesne narzędzia e-learningowe, interaktywne gry symulacyjne, projekty i inne sposoby łączenia praktyki z teorią. Zapraszamy też na debaty i eventy realizowane przez Koło Naukowe. Absolwenci, z uwagi na zróżnicowanie branży marketingowej, mają przed sobą szerokie możliwości wyboru ścieżki kariery, obejmującej wiele branż i stanowisk.
Kierunek został wyróżniony certyfikatami „Studia z Przyszłością” oraz „Lider Jakości Kształcenia”.