Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Jak dobrze przygotować się do matury?

Jak dobrze przygotować się do matury?

Jak dobrze przygotować się do matury?

Do matury jeszcze daleko. Jednak im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym większa szansa na świetny wynik, który umożliwi Ci rozpoczęcie wymarzonego kierunku studiów. Opanowanie materiału (nawet z przedmiotów obowiązkowych) wymaga czasu, nie wspominając o rozszerzeniach. Jak zatem wykorzystać pozostałe miesiące, aby w przyszłym roku cieszyć się maturą z dobrymi wynikami i statusem studenta? Oto kilka trików niezbędnych do skutecznej nauki.
Min16x9

Wyznacza zakres materiału

Jeśli już złożyłeś/aś wstępną deklarację maturalną, to wiesz jakie przedmioty będziesz zdawać na egzaminie. To najlepszy moment, aby rozplanować naukę na najbliższe miesiące i zastanowić się, na które zagadnienia wymagają szczególnej uwagi. Wypisz sobie tematy dobrze Ci znane, zapamiętane oraz te wymagające gruntownej powtórki. Dla pewności kilka razy dokładnie przejrzyj podręczniki oraz notatki, zanim uznasz, że dana część materiału jest opanowana. Przy takiej ilości wiedzy nie jest trudno przeoczyć istotne informacje. 

Zaopatrz się w odpowiednie pomoce

Jeśli nie skorzystasz z odpowiednich źródeł, nauka nie będzie szła dobrze. W jej trakcie nie marnuj więc czasu na rozkojarzenie się i szukanie starych notatek. Zamiast tego, jeszcze zanim siądziesz do biurka, przygotuj sobie wszystkie niezbędne materiały. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego rozpraszania uwagi. Poza tym warto uporządkować informacje. Kiedy przerabiasz dany temat, zaznacz go we wszystkich pomocach, z jakich korzystasz. W ten sposób wiedzę z notatek uzupełnią informacje z podręcznika czy repetytorium. Łatwiej będzie Ci oznaczyć najbardziej istotne kwestie, które mogą pojawić się na egzaminie.

Stwórz atmosferę sprzyjającą nauce

Na przygotowywanie się do matury uczniowie poświęcają często wiele godzin dziennie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać nie tylko o materiały niezbędne do nauki, ale także komfort pracy. Dobre oświetlenie i wygodny fotel to absolutna podstawa. Dzięki nim oczy i kręgosłup nie będą zmęczone już po kilkunastu minutach nauki. Nie zapominaj także o własnych preferencjach i zapewnij sobie warunki, które odpowiadają Twoim potrzebom. Jeśli łatwiej jest Ci skupić się w ciszy, poproś domowników, by postarali się nie przeszkadzać Ci podczas nauki. Z kolei, jeśli wydajniej pracujesz, słuchając muzyki, stwórz swoją ulubioną playlistę — doda Ci ona energii do działania. Postaraj się także ograniczyć niepotrzebne rozpraszacze. Ciągłe otrzymywanie powiadomień może sprawić, że zamiast na nauce, spędzisz czas, przeglądając media społecznościowe. Dlatego warto wyciszyć dźwięk powiadomień i sięgać po telefon wyłącznie w przerwach.

Znajdź swój najefektywniejszy sposób na naukę

To, w jaki sposób się uczysz, zależy oczywiście od tego, który przedmiot w danej chwili przerabiasz. Trudno jest wyobrazić sobie naukę języka polskiego bez czytania książek czy chociażby streszczeń albo przygotowywanie do egzaminu z matematyki bez rozwiązywania zadań. Nie ma jednak uniwersalnego sposobu przyswajania wiedzy, równie skutecznego dla wszystkich. Dlatego sam znajdź swoją ulubioną formę, która sprawi, że uczenie się będzie znacznie bardziej efektywne!

Powtarzaj materiał na głos

Jeśli jesteś słuchowcem, to powtarzanie informacji na głos może okazać się najskuteczniejszą formą nauki. Inny ciekawy sposób, to nagranie materiałów na dyktafon i częste odsłuchiwanie ich. Możesz z to wykorzystać, nie tylko siedząc przy biurku, ale także będąc na spacerze czy w autobusie — to duży plus tej metody. Dobre rozwiązanie to też nauka ze znajomymi, oczywiście, jeśli potraficie razem w pełni skupić na zadaniu. Wielokrotne powtarzanie i słuchanie na głos materiału podczas takiego spotkania  jest niezwykle skuteczne, a zdobyta wiedza z pewnością zostanie z Wami na dłużej. To także dobry pretekst do tego, by razem z innymi maturzystami wspierać się oraz motywować do działania.

Zapisuj najistotniejsze zagadnienia

Świetnie sprawdza się także — wszystkim znane dobrze — robienie notatek. Powtarzając informacje, możesz zapisywać te zapamiętane, aby lepiej utrwalić materiał. Warto jednak postawić na zeszyt i długopis zamiast klawiaturę komputera. Badania pokazują, że to właśnie ręczne zapisywanie pozwala lepiej przyswoić wiedzę. Wypróbuj też mapy myśli i stosuj kolorowe zakreślacze. Zaletą robienia notatek jest nie tylko fakt powtarzania zagadnień. W końcu nie chodzi o przepisanie całego podręcznika, a znalezienie najważniejszych zagadnień, które mogą pojawić się na egzaminie.
 
Możesz także mieszać różne metody, dzięki czemu nauka nie będzie monotonna.

Popraw swoją koncentrację 

Aby przyswajanie wiedzy było skuteczne, warto zadbać o to, by w tym wymagającym okresie Twój mózg pracował jak najlepiej. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu. Jeśli Twój umysł ma być wypoczęty i zdolny do przyswajania informacji, musisz zapewnić mu także niezbędny odpoczynek. Istotny dla pracy mózgu jest także dostęp świeżego powietrza. Dlatego przed nauką warto przewietrzyć pokój lub w ramach przerwy wybrać się na krótki spacer. Nie pomijaj także posiłków, zwłaszcza śniadań. Do efektywnej pracy mózg potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii. W ramach przekąski świetnie sprawdzi się gorzka czekolada lub orzechy, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jeśli potrzebujesz dodatkowego zastrzyku energii, zamiast energetyków wybierz zieloną herbatę czy yerba mate. Są równie skuteczne, ale bezpieczniejsze i nie powodują problemów z zaśnięciem. Nie zapominaj o nawodnieniu — zawsze w trakcie nauki miej przy sobie szklankę wody. Dzięki temu unikniesz przedwczesnego zmęczenia.
 
Pamiętaj, że utonięcie w książkach i zapomnienie o wszystkim innym, nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby przygotowania do matury były skuteczne, musisz zachować w swoim życiu balans. Czasem wyjście ze znajomymi, obejrzenie odcinka ulubionego serialu, czy drzemka lepiej pomogą Ci przyswoić informacje, niż siedzenie przy biurku do późna. Nie zapominaj o wyznaczonych celach, ale dbaj też o siebie i okaż zdrowy rozsądek. Wypoczęty/a znacznie lepiej poradzisz sobie z dalszą nauką i będzie ona bardziej efektywna.
 
Życzymy wytrwałości w przygotowaniach do matury!

Dodaj komentarz