Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Studia logistyczne – perspektywy. Sprawdź, czy warto!

Studia logistyczne – perspektywy. Sprawdź, czy warto!

Studia logistyczne – perspektywy. Sprawdź, czy warto!

Jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stają świeżo upieczeni maturzyści, jest wybór uczelni oraz kierunku studiów. To ważna i odpowiedzialna decyzja, ponieważ jej skutki mogą rzutować na całe późniejsze życie. Większość młodych osób wybierając dalszą drogę nauki, bazuje przede wszystkim na swoich obecnych zainteresowaniach. Jednakże drugim istotnym argumentem powinno być racjonalne przeanalizowanie rynku pracy pod kątem panujących trendów oraz prognoz.
Logistyka Kierunek

Jaki kierunek powinien wybrać absolwent szkoły średniej, aby zapewnić sobie satysfakcjonujący zawód? Jednymi ze studiów dających atrakcyjne perspektywy rozwoju kariery jest logistyka. Czy opłaca się iść na logistykę? Sprawdź!

Czym zajmuje się logistyk?

Logistyka jest dziedziną odpowiedzialną za organizację i transport produktów, wyrobów, surowców lub materiałów z punktu pochodzenia do punktu sprzedaży bądź miejsca konsumpcji w celu zaspokojenia potrzeb ostatecznego odbiorcy usługi. Przedsięwzięcie logistyczne powinno być przeprowadzone maksymalnie sprawnie, szybko i efektywnie ekonomicznie. Planowaniem, realizowaniem oraz kontrolowaniem przepływu produktów z punktu A do punktu B zajmują się logistycy.

Każdy logistyk powinien dysponować obszerną wiedzą – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Zakres obowiązków zależy od firmy, w której pracuje, ale na tym stanowisku powinno cechować się odpowiedzialnością, rzetelnością, komunikatywnością, spostrzegawczością, pewnością siebie oraz świetną organizacją czasu. Idealnym specjalistą jest osoba posiadająca predyspozycje do nauk ścisłych, analizy danych i wyciągania wniosków.

Logistyka – specyfika kierunku

Aby być logistykiem trzeba mieć odpowiednie wykształcenie. W dzisiejszych czasach rośnie zapotrzebowanie na specjalistów tej branży, dlatego warto podjąć studia, które przygotowują do pracy na takim stanowisku. Nauczanie na kierunku logistyka oferują uczelnie zajmujące czołowe miejsca w rankingach szkół wyższych, m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W toku nauki nabywa się wiedzę oraz umiejętności pozwalające na rzetelne zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwach, w tym międzynarodowych. Studia logistyczne na UEK-u, oprócz samej teorii z zakresu zarządzania, dostarczają też kompetencji związanych z organizacją i projektowaniem, koordynacją oraz bezpośrednim nadzorem funkcjonowania łańcuchów dostaw. Po ich ukończeniu uzyskasz kompleksowe wykształcenie z dziedziny logistyki. Dowiesz się, jak w sprawny i efektywny ekonomicznie sposób zorganizować i zaplanować transport różnego rodzaju towarów; poznasz też zasady sporządzania niezbędnej dokumentacji.

W ramach kierunku realizowane są następujące specjalności: 

  • menedżer logistyki, 
  • logistyka przedsiębiorstw międzynarodowych, 
  • Business Logistics (prowadzone w języku angielskim).

Praca po studiach logistycznych

Logistyka to branża ciągle rozwijająca się, w związku z czym każdy z pewnością znajdzie stanowisko zgodne ze swoim wykształceniem. Absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie m.in. w firmach transportowych (np. spedycja), portach lotniczych, a także magazynach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Po studiach znajdziesz pracę w firmach produkcyjnych, handlowych, komunikacyjnych, czy też w logistyce kontraktowej. Będziesz mógł zatrudnić się w centrach usług logistycznych, w spedycji, w działach zakupów, ale też projektować procesy logistyczne i transportowe. Po zakończeniu nauki możesz również otworzyć własną działalność jako niezależny spedytor. Wynagrodzenie specjalisty ds. logistyki będzie się znacznie różnić w zależności od zajmowanego stanowiska, firmy oraz doświadczenia zawodowego. Najbardziej atrakcyjne płace oferują przedsiębiorstwa sektora prywatnego, zajmujące się magazynowaniem, spedycją czy produkcją, w których zarobki managera spedycyjnego mogą wynosić nawet 9 tys. złotych brutto miesięcznie (i więcej).

Czy warto studiować logistykę?

Logistyk to jeden z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów w naszych czasach. Studia umożliwiają łatwy zawodowy start oraz zapewniają dynamiczny rozwój kariery zarówno w firmach na terenie Polski, jak i w przedsiębiorstwach za granicą. Absolwent logistyki jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą posiadającym wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie zarządzania towarami, finansami i ludźmi. To zawód odpowiedzialny i wymagający, ale zapewnia też satysfakcję oraz duże pole do rozwijania kariery zawodowej. Absolwenci mają bardzo szeroki wybór miejsca zatrudnienia. Takie osoby mogą liczyć na znalezienie pracy tam, gdzie ważna jest unikatowa wiedza i specjalistyczne umiejętności. Pracownicy logistyki w postpandemicznym świecie są na wagę złota, ponieważ wszelkie działania związane z łańcuchem dostaw przeżywają dziś prawdziwy rozkwit. Biorąc pod uwagę powyższe, osoby kończące studia na kierunku logistyka na brak pracy na pewno nie będą narzekać.

 

Dodaj komentarz