Ułatwienia dostępu

Jak się skutecznie uczyć na studiach? 5 praktycznych wskazówek

Jak się skutecznie uczyć na studiach? 5 praktycznych wskazówek

Jak się skutecznie uczyć na studiach? 5 praktycznych wskazówek

Często można usłyszeć stwierdzenie, że studenckie lata to najlepszy okres w życiu. We wspomnieniach zawsze jawią się jako czas pełen pozytywnych zdarzeń, poznawania wspaniałych ludzi i niezapomnianych przygód w gronie przyjaciół. Ale to także chwile, które wymagają od nas dużego zaangażowania, determinacji oraz regularnej pracy. Wykłady, ćwiczenia, laboratoria – wszystko to zmusza do wyrobienia efektywnych nawyków w kwestii uczenia się. Jakich? Sprawdź kilka naszych sposobów na skuteczną naukę!

 

Jak wygląda nauka na studiach? 

W latach szkolnych przyzwyczajono nas do bardzo prostego schematu. Wystarczyło odrobić lekcje i od czasu do czasu powtórzyć materiał do sprawdzianu. Pedagodzy przeprowadzali nas krok po kroku przez kolejne tematy i regularnie weryfikowali zdobytą przez uczniów wiedzę. Dla kogoś, kto kontynuować będzie naukę po maturze, wygląda to jednak zupełnie inaczej. Przede wszystkim większy nacisk położony będzie na samodzielność i odpowiedzialność za własną edukację. W Polsce nauka jest obowiązkowa do 18. roku życia. Natomiast studia są dobrowolne – możesz na nie iść albo nie, wszystko zależy od Ciebie. Jeśli już jednak się zdecydujesz, warto podejść do zajęć w odpowiedni sposób i stosować najlepsze metody przyswajania wiedzy. Wypracowanie efektywnych metod może znacznie ułatwić zapamiętywanie oraz przyspieszyć proces uczenia.

Jak skutecznie się uczyć? Metody efektywnej nauki na studiach

Skuteczna nauka jest sztuką. Brzmi banalnie, ale to prawda. Uczenie się wymaga czasu i cierpliwości, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy studia. Ilość materiału, większa niż w szkole średniej, będzie wymagała od Ciebie zaparcia oraz dyscypliny. Studenci sami organizują sobie czas – z jednej strony daje to większą swobodę, a z drugiej wymaga skutecznego planu działania. Po pierwsze, nie odkładaj nauki na później. To kluczowa rada. Próba przyswojenia wszystkiego naraz w krótkim czasie nie tylko jest nieefektywna, lecz także wywołuje dodatkowy stres. Pracuj regularnie – dzięki temu nie będziesz musiał zarywać nocy przed sesją. Poza tym po powtórzeniu zagadnień łatwiej będzie Ci zrozumieć aktualnie omawiane tematy. Po drugie, niezwykle ważna jest obecność na zajęciach. Zadawaj pytania, bierz udział w dyskusjach. Im bardziej się angażujesz, tym lepiej zapamiętasz materiał. Maksymalnie wykorzystaj ten czas!

Jak uczyć się efektywnie i szybko do sesji?

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale proces uczenia się można przyspieszyć. Rozpocznij naukę od ogólnych pojęć, a następnie przechodź do szczegółów. Ta metoda pozwala wychwycić kontekst oraz powiązania między poszczególnymi zagadnieniami, co ułatwia zapamiętywanie i pogłębia zrozumienie materiału. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie miejsce do nauki – ciche, dobrze oświetlone, w którym będziesz mógł w pełni skoncentrować się na przyswajaniu informacji. Żeby pracować efektywnie, wyeliminuj „rozpraszacze”. Wyłącz telefon lub przynajmniej przełącz go w tryb samolotowy, aby uniknąć pokusy sprawdzania powiadomień.

Notatki na studiach – kreatywne sposoby na naukę

Na studiach jest inaczej niż w szkole. Nikt już nie dyktuje, a osoba sama musi zdecydować, które informacje są warte zanotowania, a co pominąć. Z pewnością nie należy zapisywać wszystkiego, o czym mówi prowadzący. Lepiej hasłowo wyodrębnić punkty, podpunkty, a także ich opisy. Notatki z wykładów można robić odręcznie w zeszycie albo korzystać z laptopa lub tabletu. Do tworzenia zapisków warto używać kolorów: podkreślać fragmenty, zaznaczać istotne informacje oraz tworzyć mapy myśli. Ułatwi to zapamiętywanie i szybkie odnajdywanie potrzebnych treści. Przed egzaminem sprawdź listę zagadnień i skonentruj się na najważniejszych tematach. Dobry sposób nauki jest kluczem do sukcesu!


 

Dodaj komentarz