Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Kim jest absolwent inżynierii jakości produktu, czym się zajmuje i jak możesz nim zostać?

Kim jest absolwent inżynierii jakości produktu, czym się zajmuje i jak możesz nim zostać?

Kim jest absolwent inżynierii jakości produktu, czym się zajmuje i jak możesz nim zostać?

Na wybór uczelni oraz kierunku studiów wpływa szereg różnorodnych czynników. Podejmując decyzję o dalszych szczeblach edukacji, należy nie tylko zwracać uwagę na to, co nas interesuje. Warto mieć na uwadze również zapotrzebowanie rynku oraz prognozy na przyszłość. Jednym z sektorów, w którym pracodawcy zgłaszają problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, jest przemysł. Wraz z rozwojem nowych technologii dynamicznie rośnie liczba zapytań o ekspertów w dziedzinie zarządzania i inżynierii produktu. Podpowiadamy, jak rozpocząć karierę w tej branży.

600x314 (1)
/*! elementor – v3.10.2 – 29-01-2023 */
.elementor-column .elementor-spacer-inner{height:var(–spacer-size)}.e-con{–container-widget-width:100%}.e-con-inner>.elementor-widget-spacer,.e-con>.elementor-widget-spacer{width:var(–container-widget-width,var(–spacer-size));–align-self:var(–container-widget-align-self,initial);–flex-shrink:0}.e-con-inner>.elementor-widget-spacer>.elementor-widget-container,.e-con-inner>.elementor-widget-spacer>.elementor-widget-container>.elementor-spacer,.e-con>.elementor-widget-spacer>.elementor-widget-container,.e-con>.elementor-widget-spacer>.elementor-widget-container>.elementor-spacer{height:100%}.e-con-inner>.elementor-widget-spacer>.elementor-widget-container>.elementor-spacer>.elementor-spacer-inner,.e-con>.elementor-widget-spacer>.elementor-widget-container>.elementor-spacer>.elementor-spacer-inner{height:var(–container-widget-height,var(–spacer-size))}

Czym zajmuje się inżynier produkcji?

Mówiąc najprościej, inżynier produkcji to osoba zajmująca się nadzorowaniem oraz optymalizowaniem procesu produkcyjnego. Jego najważniejszym obowiązkiem jest sprawowanie kontroli nad przebiegiem produkcji. Cel pracy takiej osoby to ustalenie standardów dobrej jakości produktów, nadzór nad kolejnymi fazami procesu, analizowanie napotkanych problemów oraz wprowadzanie w życie właściwych rozwiązań. Inżynier produkcji zajmuje się dokumentacją maszyn i urządzeń procesu w obowiązujących standardach, a także czuwa nad tym, by produkcja przebiegała sprawnie i efektywnie. Nierzadko zarządza też zespołem.

Jak zostać inżynierem produkcji?

Aby rozpocząć karierę w dziedzinie inżynierii produkcji, trzeba ukończyć odpowiednie studia. Kształcenie na tym kierunku jest prowadzone przez wiele polskich uczelni, m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Do wyboru jest wiele różnych specjalizacji, m.in. menedżer jakości i bezpieczeństwa produktu, menedżer zrównoważonego rozwoju produktu, czy menedżer produktu kosmetycznego.

Inżynieria jakości produktu – specyfika kierunku?

Inżynieria jakości produktu to nowoczesny kierunek oferujący wieloobszarowe, a zarazem unikatowe wykształcenie. To dziedzina łącząca w sobie wiedzę z zakresu managementu, organizacji produkcji, ekonomii oraz prawa. Wciąż zmieniający się rynek sprawia, że uczelnie muszą na bieżąco dostosowywać swoją ofertę do oczekiwań pracodawców. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie kształci specjalistów gotowych sprostać zmieniającym się wymaganiom, postępowi i rozwojowi w różnych dziedzinach. Program studiów główny nacisk kładzie na powiązanie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi. Absolwent kierunku inżynieria jakości produktu to wysoko wykwalifikowany specjalista, gotowy do wejścia na rynek pracy. Zdobyte kompetencje dają możliwość realnego oddziaływania na rozwój przedsiębiorstw z różnych gałęzi przemysłu. Kierunek został stworzony z myślą o ludziach zainteresowanych zarówno zarządzaniem oraz planowaniem procesów produkcyjnych, jak i tworzeniem nowych produktów za pomocą różnorodnych technik czy technologii. Idealnym kandydatem na takie studia jest osoba interesująca się systemami zarządzania oraz działaniem i funkcjonowaniem technicznym przedsiębiorstw.

Ile zarabia inżynier produkcji?

Biorąc pod uwagę to, jak wysokie jest zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, inżynieria jakości produktu jest teraz bardzo pożądanym kierunkiem studiów. Jego absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy i mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Wysokość pensji jest uzależniona od zajmowanego stanowiska oraz od doświadczenia zawodowego, a także od wielkości firmy czy województwa. Najmniej zarabiają osoby początkujące, najwięcej seniorzy o statusie eksperta. Najlepiej opłacani inżynierowie procesów produkcyjnych mogą liczyć na zarobki nawet od 10 tys. złotych w górę.

Gdzie można znaleźć pracę jako inżynier produkcji?

Kierunek inżynieria jakości produktu daje bardzo dużo opcji podjęcia pracy po studiach. Osoba z tytułem magistra inżyniera będzie swobodnie i twórczo funkcjonować na rynku, szukając zatrudnienia w różnych zakładach produkcyjnych (działających w branży samochodowej, medycznej, cyfrowej), placówkach naukowo-badawczych oraz firmach specjalizujących się w technologiach komunikacyjnych. W zależności od wybranej specjalności absolwent może pracować w działach projektowania i rozwoju, jakości i logistyki, jednostkach certyfikujących produkty i systemy, czy administracji rządowej i samorządowej. Fachowcy są potrzebni także w firmach doradczych oraz działających w sektorze IT. Inżynierów produkcji bardzo chętnie zatrudniają też firmy przeprowadzające audyty i kontrolujące przestrzeganie przepisów w fabrykach.

Zarówno pracodawcy, jak i eksperci często nazywają inżynierię produkcji zawodem przyszłości, ponieważ rynek nie nasycił się jak dotąd specjalistami. Przy tak dużym niedoborze na fachowców z tej dziedziny, ich pozycja na jest praktycznie niezagrożona.

Dodaj komentarz