Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Perspektywy zatrudnienia po studiach gospodarka przestrzenna – kim możesz zostać?

Perspektywy zatrudnienia po studiach gospodarka przestrzenna – kim możesz zostać?

Perspektywy zatrudnienia po studiach gospodarka przestrzenna – kim możesz zostać?

Wybór odpowiedniej uczelni i kierunku studiów to kluczowa decyzja, która wpływa w znacznym stopniu na naszą przyszłość. W poszukiwaniach warto kierować się indywidualnymi preferencjami i zainteresowaniami, ale też uwzględnić sytuację na rynku. Gospodarka przestrzenna jest jednym z kierunków, które oferują zdobycie kompetencji i umiejętności mających w oczach pracodawców dużą wartość. Gdzie można szukać zatrudnienia po ukończeniu takich studiów? Podpowiadamy absolwentom.
600x314

Gospodarka przestrzenna – specyfika kierunku

Gospodarka przestrzenna to kierunek cieszący się stale rosnącym zainteresowaniem. Oferuje go wiele uczelni, w tym Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Popularność kierunku wynika m.in. z zapotrzebowania biznesu i administracji na specjalistów o różnym zasobie wiedzy oraz umiejętności w zakresie gospodarowania przestrzenią i w przestrzeni. Studia te cechują się dużą uniwersalnością oraz wysokim stopniem interdyscyplinarności. Kierunek gospodarka przestrzenna łączy w sobie wiedzę z zakresu licznych dziedzin nauki, m.in. ekonomii, geografii, architektury i urbanistyki, geodezji i kartografii, inżynierii środowiska czy planowania przestrzennego.

Dlaczego warto studiować gospodarkę przestrzenną na UEK-u?

Według najnowszego Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2021 (RKS 2021), gospodarka przestrzenna prowadzona przez UEK znajduje się w grupie najlepiej ocenianych kierunków tego typu w Polsce. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oferuje nauczanie na wysokim poziomie, co zostało potwierdzone uzyskaniem Certyfikatu Doskonałości Kształcenia w kategorii partner dla rozwoju, przyznanym przez Polską Komisję Akredytacyjną. Uczelnia daje więc wykształcenie zwiększające szanse znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Prowadzone na UEK-u studia wyróżniają się dużą interdyscyplinarnością. Nauka na kierunku gospodarka przestrzenna to nie tylko słuchanie wykładów. Będziesz m.in. uczestniczył w laboratoriach, opracowywał własne projekty oraz prowadził badania naukowe. Uczelnia dba także o rozwój kompetencji technicznych i komputerowych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi (m.in. programów QGIS, ArcGIS, Autocad, Blender) zapoznasz się z praktyką wykonywania zawodu i poszerzysz swoje umiejętności w wielu dziedzinach, nie tylko tych związanych bezpośrednio z gospodarką przestrzenną. Studenci mają też możliwość rozwijania własnych zainteresowań, np. włączając się w działalność Koła Naukowego Urbanistyki.

Kim można być po gospodarce przestrzennej?

Absolwenci kierunku gospodarka przestrzenna to specjaliści profesjonalnie przygotowani do pracy w różnych dziedzinach gospodarki lokalnej i regionalnej. Osoby, które skończyły takie studia, bardzo często wybierają etat w samorządzie terytorialnym lub instytucjach rządowych różnorakich szczebli. Możliwości zatrudnienia można szukać w urzędach marszałkowskich, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, urzędach miasta oraz w placówkach krajowych, międzynarodowych czy unijnych. Specjalistów w zakresie gospodarki przestrzennej poszukują także organizacje pozarządowe walczące o lepsze zagospodarowanie przestrzeni miast. Ale to wciąż nie koniec możliwości! Wielu absolwentów kierunku znajduje zatrudnienie również w sektorze prywatnym, w biurach urbanistycznych, planistycznych i projektowych, czy agencjach rozwoju i promocji. Absolwenci są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach związanych z gospodarką przestrzenną, w tym działających w dziedzinie inwestycji i nieruchomości. Specjalistów w zakresie planowania przestrzennego poszukują firmy deweloperskie, firmy konsultingowe oraz firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii. Po studiach na kierunku gospodarka przestrzenna możesz też wybrać karierę naukową i otwarcie przewodu doktorskiego.

Czy jest praca po gospodarce przestrzennej?

Biorąc pod uwagę fakt zapotrzebowania na specjalistów z dziedziny gospodarki przestrzennej, studiowanie tego kierunku staje się obecnie atrakcyjnym wyborem. Absolwenci gospodarki przestrzennej nie mają problemów ze znalezieniem pracy i mogą liczyć na korzystne wynagrodzenie. Wynagrodzenia, kształtują się w zależności od zapotrzebowania rynku i regionu, niemniej najlepsi specjaliści w obszarze gospodarki przestrzennej mogą liczyć na bardzo atrakcyjne płace.

Gdzie można znaleźć pracę jako inżynier po kierunku gospodarka przestrzenna w specjalności planowanie i inżynieria przestrzenna?

Wiele młodych osób zastanawia się, jakie studia wybrać, aby zagwarantować sobie bezpieczną przyszłość. Ukończenie kierunku gospodarka przestrzenna może nam dać dużo więcej możliwości znalezienia dobrze płatnego i satysfakcjonującego zajęcia, niż mogłoby się wydawać. Na absolwentów czeka wiele perspektyw zawodowych, obejmujący zatrudnienie w sektorze publicznym, jak również w prywatnych przedsiębiorstwach. Jako specjalista w dziedzinie planowania przestrzennego możesz też założyć własną działalność gospodarczą i połączyć wykonywanie zawodu z realizowaniem swojej pasji. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, na brak pracy nigdy nie będziesz musiał narzekać.

Dodaj komentarz