Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Zarządzanie i inżynieria produkcji – sprawdź, czy to kierunek dla Ciebie

Zarządzanie i inżynieria produkcji – sprawdź, czy to kierunek dla Ciebie

Zarządzanie i inżynieria produkcji – sprawdź, czy to kierunek dla Ciebie

Decyzja o wyborze uczelni i kierunku kształcenia należy do najważniejszych w życiu. To właśnie od niej w ogromnej mierze zależy Twoja zawodowa przyszłość. Studia dają możliwość zdobycia kwalifikacji do wykonywania określonego zajęcia, mogą też zdecydowanie ułatwić wejście na rynek pracy. Większość młodych ludzi wybiera szkołę wyższą, kierując się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i preferencjami. Jednakże należy zwrócić uwagę również na to, jak wyglądają szanse zatrudnienia po zakończeniu nauki.
600x314 3

Kierunkiem, który ma charakter zarówno aktualny, jak i przyszłościowy, jest zarządzanie i inżynieria produkcji. Czy warto postawić na studia w tym zakresie? Gdzie mogą starać się o zatrudnienie absolwenci tego kierunku? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Zarządzanie i inżynieria produkcji – podstawowe informacje

Zarządzanie i inżynieria produkcji to dziedzina nauki mająca charakter interdyscyplinarny. Łączy ona wiedzę m.in. z zakresu prawa, ekonomii oraz organizacji produkcji. Mówiąc najogólniej, specjaliści z tej dziedziny troszczą się o to, aby wszystko, co niezbędne w procesie produkcyjnym, zostało dostarczone na czas oraz o to, aby gotowe produkty dotarły do klienta zgodnie z planem.

Gdzie studiować zarządzanie i inżynierię produkcji?

Zarządzanie i inżynieria produkcji należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2020/2021 zajął on czternaste miejsce wśród najczęściej wybieranych i najbardziej obleganych, z niemal 9 tysiącami chętnych. Średnio na jedno miejsce chciało się dostać 4 kandydatów, jednak w niektórych placówkach liczba ta była znacznie wyższa. Zarządzanie i inżynierię produkcji mają w swojej ofercie uczelnie ekonomiczne, techniczne, przyrodnicze oraz niepubliczne szkoły wyższe. Specjalistów ds. przygotowania i zarządzania procesami produkcyjnymi kształci m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Niewątpliwie jedną z jego największych zalet jest wysoki poziom nauczania, nowoczesna infrastruktura i profesjonalna kadra wykładowców.

Jak wygląda studiowanie zarządzania i inżynierii produkcji?

Zarządzanie i inżynieria produkcji łączy w sobie wiedzę z dziedziny biznesu z umiejętnościami inżynierskimi. Nauka składa się z dwóch etapów. Pierwszy  stopień trwa 3,5 roku (7 semestrów). Po tym czasie kierunek kończy się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera. Następnie istnieje możliwość kontynuowania studiów na drugim  stopniu. Trwa on 1,5 roku (3 semestry), a kończy się obroną pracy magisterskiej i zdobyciem tytułu magistra. 

Studia z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji pomagają zrozumieć procesy produkcyjne i mechanizmy warunkujące efektywność przemysłu wytwórczego. Pozwalają też na uzyskanie niezbędnych kwalifikacji technicznych, jakie powinien posiadać każdy inżynier. Realizacja procesu kształcenia na UEK-u odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych, innowacyjnych metod, takich jak metoda projektów technicznych czy eyetracking oraz narzędzi i systemów wspomagających nabycie wiedzy i kompetencji inżynierskich. Studenci zdobywają cenione na rynku pracy umiejętności menedżerskie i organizacyjne, które mają duże znaczenie w rozwijaniu kariery. Mogą oni ponadto rozwijać swoje zainteresowania w ramach kół naukowych działających przy katedrach Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem, a także realizować własne projekty.

Zarządzanie i inżynieria produkcji – co można robić po tym kierunku?

Kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji daje bardzo wiele opcji podjęcia pracy po studiach. Na tych studiach zdobywa się rozległą wiedzę m.in. z zakresu umiejętności menedżerskich, projektowania i nadzorowania procesów i systemów, szkolenia i rekrutacji personelu, zarządzania kosztami i finansami czy znajomości prawa i ochrony własności intelektualnej. Kwalifikacje zawodowe zdobyte na uczelni można wykorzystać w wielu dziedzinach. Absolwenci kierunku bardzo często wybierają np. pracę jako inżynier produkcji, świadczenie usług konsultingowych, zarządzanie produkcją w przedsiębiorstwie, zatrudnienie w dziale projektowym lub badawczo-rozwojowym. Po takich studiach na pewno odnajdziesz się jako inżynier ds. zapewnienia jakości, inżynier zarządzania produkcją, specjalista ds. planowania i sterowania produkcją, pracownik firm doradczych z zakresu inżynierii produkcji, ośrodków naukowo-badawczych czy instytucji państwowych. Po ukończeniu zarządzania i inżynierii produkcji możesz też szukać zatrudnienia na stanowiskach związanych z logistyką.

Ile zarabiają absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji?

Specjaliści ds. zarządzania i inżynierii produkcji już na starcie mogą liczyć na konkurencyjne zarobki. Już w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu ponad połowa absolwentów zarabia 5000 zł i więcej. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów stale rośnie. To pewne, że studia z zarządzania i inżynierii produkcji zagwarantują Ci dobrą przyszłość.

 

Dodaj komentarz