Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Gdzie mieszkać na studiach? Poznaj możliwości

Gdzie mieszkać na studiach? Poznaj możliwości

Gdzie mieszkać na studiach? Poznaj możliwości

Z=Nowi studenci stają przed dylematem, czy lepszą opcją będzie akademik, czy może wynajęcie mieszkania. Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przedstawimy Ci wady i zalety obu tych rozwiązań. Po przeczytaniu tego artykułu podjęcie decyzji będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze.
GdzieMieszkać Jak żyć

Wynajmowanie mieszkania na studiach

Rozważ tę opcję, zwłaszcza jeśli wybierasz się na studia do danego miasta z grupą dobrych znajomych. Wbrew pozorom wyjmowanie mieszkania nie musi kosztować majątku, o ile zbierze się odpowiednia liczba osób. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wszystko zależy od standardów konkretnego lokalu oraz jego lokalizacji. Te w centrum zaoszczędzą Ci długich dojazdów, jednak czynsz będzie zdecydowanie wyższy.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest życie na własnych zasadach. Samodzielnie wybierasz współlokatorów oraz ustalasz z nimi panujące reguły. Jeśli nie jesteś typem imprezowicza i zależy ci przede wszystkim na tym, by Twój pokój był cichym miejscem, w którym będziesz spokojnie przygotowywać się do egzaminów, to mieszkanie może okazać się dla Ciebie lepszym wyjściem niż akademik. Oczywiście pod warunkiem, że Twoi współlokatorzy również podzielają takie podejście.

Można znaleźć także mnóstwo ogłoszeń od osób poszukujących współlokatorów. To dobre wyjście dla tych, którzy dopiero zwierają znajomości w nowym mieście, jednak wiąże się ze sporym ryzykiem, ponieważ nie masz pewności, na kogo trafisz.

Inną opcją jest stancja, czyli wynajmowanie pokoju w lokalu, w którym mieszka właściciel. Zwykle takie rozwiązania są dość przystępne cenowo i gwarantują spokojne miejsce do nauki. Jednak bardzo często osoby wybierające stancje skarżą się na brak prywatności czy ciągłą kontrolę ze strony wynajmujących, więc tutaj również sporo zależy od szczęścia.

Mieszkanie w akademikach

Wielu studentów, zwłaszcza pierwszego roku, chętnie decyduje się na akademik. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Po pierwsze, nie wymaga szukania lokum na własną rękę, a wszystko, co trzeba zrobić to wypełnić i dostarczyć odpowiednie podanie (oraz spełnić kryteria uczelni). Po drugie pokój w akademiku wciąż jest uznawany za najbardziej ekonomiczną opcję. Cena najmu zwykle nie jest wysoka, a do tego nie musisz martwić się o dodatkowe opłaty, takie jak rachunki za prąd, wodę czy gaz. Poza tym większość domów studenckich znajduje się tuż przy uczelni, więc oszczędzasz czas i pieniądze na dojazdach.

Akademik to świetne miejsce dla osób, które na własnej skórze chcą doświadczyć uroków studenckiego życia. Można w nim integrować się z innymi mieszkańcami kampusu czy wspólnie świętować zdanie sesji. Ciężko tam narzekać na nudę, jednak życie w domu studenckim ma również swoje wady. Choć w akademikach również obowiązuje cisza nocna, to bardzo często zdarza się, że mieszkańcy jej nie przestrzegają, a głośne imprezy to niemalże codzienność. Dla niektórych nie będą to więc odpowiednie warunki do nauki. Z drugiej jednak strony w akademiku masz wokół siebie mnóstwo studentów, z tego samego kierunku, bądź roku wyżej, których w razie potrzeby możesz poprosić o pomoc.

O tym, jak mieszka się w akademiku dobrze jest przekonać się samemu. Choć nie jest to opcja na długie lata, to warto choć jeden semestr spróbować życia na kampusie. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie dysponuje dwoma domami studenckimi – Merkurym, znajdującym się przy alei 29 Listopada, oraz Fafikiem, zlokalizowanym na ulicy Racławickiej. Po więcej szczegółów zapraszamy na strony domów studenckich UEK-u.

Dodaj komentarz