Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Wyprawka na studia. Co warto zabrać do akademika?

Wyprawka na studia. Co warto zabrać do akademika?

Wyprawka na studia. Co warto zabrać do akademika?

Rozpoczęcie studiów dla części osób wiąże się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania. Wielu studentów po raz pierwszy opuszcza dom rodzinny i znajduje nowy — właśnie w akademiku. Taka przeprowadzka może wywoływać niepotrzebny stres lub obawę, że zapomni się o czymś ważnym. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który sprawi, że zamieszkanie na kampusie będzie znacznie łatwiejsze.
Co Zabrać Do Akademika

Zanim się spakujesz – co warto wiedzieć?

Pamiętaj, że każdy akademik ma inne wyposażenie czy udogodnienia. Dlatego, zanim zabierzesz ze sobą czajnik elektryczny czy hantle, upewnij się, że nie ma tego rodzaju sprzętów na stanie, lub czy w budynku nie ma siłowni. Zwykle problemem nie są też takie rzeczy jak deska do prasowania czy suszarka na ubrania — większość domów studenta ma także pralnie oraz suszarnie. Sprawa wygląda podobnie ze zmianą pościeli. Należy to sprawdzić, jednak często jest ona na stanie, a akademiki korzystają z usług firm, które regularnie piorą bieliznę pościelową. Nim więc spakujesz ogromną liczbę sprzętów, najpierw zadzwoń na portiernię lub sprawdź wyposażenie na stronie internetowej domu studenta. Może się okazać, że dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca w walizce.

Pamiętaj, że w akademiku masz ograniczoną przestrzeń

Pokoje w akademikach mają zwykle niewielkie powierzchnie, a do tego trzeba uwzględnić także potrzeby Twoich przyszłych współlokatorów. W niektórych domach studenckich jest co prawda możliwość zamieszkania w pokoju jednoosobowym, ale ich liczba jest zwykle ograniczona, wymagają one również poniesienia większych kosztów. Dlatego pamiętaj, aby nie przesadzać z liczbą rzeczy, jakie zabierzesz ze sobą. Weź także pod uwagę to, jak często będziesz odwiedzać dom rodzinny. Jeśli planujesz wrócić co tydzień czy dwa, to nie ma potrzeby, aby zabierać ze sobą grube zimowe kurtki czy buty. Staraj się mieć ze sobą te rzeczy, które przydadzą Ci się w najbliższym czasie. Dzięki temu zaoszczędzisz w pokoju sporo cennego miejsca. Może wiesz już, z kim będziesz mieszkać w pokoju? Ustal więc ze swoim współlokatorem, którymi sprzętami jesteście w stanie się dzielić. Może okazać się, że jeden toster czy blender w zupełności wystarczą na pokój. Warto zatem to „obgadać”, by uniknąć niepotrzebnego dźwigania i upchania tych samych sprzętów po szafkach.

Jeśli czegoś zapomnisz, nie wpadaj w panikę

Zwykle akademiki znajdują się w dużych aglomeracjach miejskich, więc znalezienie sklepu nie powinno stanowić problemu. Dlatego nie stresuj się, jeśli zapomnisz o jakimś drobiazgu. Warto natomiast zwrócić szczególną uwagę na najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak dokumenty, telefon, ładowarka, laptop czy gotówka i karta płatnicza. Jeśli zapomnisz z domu czegoś ważnego, zawsze możesz poprosić rodzinę o dosłanie tego firmą kurierską. Lepiej jednak unikać niepotrzebnego stresu i zacząć przygotowania do przeprowadzki znacznie wcześniej, by nic Ci nie umknęło. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą:

 • dokumenty, dowód osobisty itp.,
 • gotówka i karta płatnicza,
 • laptop i telefon z ładowarką,
 • leki,
 • przybory toaletowe,
 • ubrania i strój do ćwiczeń,
 • kurtka i buty na zmianę,
 • ręczniki,
 • czajnik, garnek, patelnia,
 • talerz, miska, sztućce i kubek,
 • płyn do naczyń i środki piorące,
 • długopisy, ołówki, zakreślacze, notatniki.

Poczuj się jak w domu

Od teraz akademik będzie Twoim drugim domem. By dobrze w nim się czuć, zabierz ze sobą ulubione bibeloty, zdjęcia, plakaty czy pamiątkę z wakacji. Pozwoli Ci to łatwiej się zaaklimatyzować oraz poczuć się swobodniej w nowym otoczeniu. Naprawdę nie musisz się rozstawać z ukochanym pluszakiem czy maskotką – spotkasz je w niejednym pokoju 😉

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom przeprowadzka do domu studenta będzie dla Ciebie jeszcze łatwiejsza. Powodzenia w nowym roku akademickim!

 

Dodaj komentarz