Ułatwienia dostępu

Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Jak wygląda życie na studiach? Jak wyglądają studia i życie studenckie?

Jak wygląda życie na studiach? Jak wyglądają studia i życie studenckie?

Jak wygląda życie na studiach? Jak wyglądają studia i życie studenckie?

Studia to etap w życiu, kiedy wkracza się w dorosłość. Dla wielu młodych osób jest czasem opuszczania tzw. rodzinnego gniazda i stawiania pierwszych kroków ku samodzielności. Najczęściej zdobywanie wykształcenia związane wiąże się z przeprowadzką do innego miasta. Czy nauka na uczelni wyższej różni się od edukacji szkolnej w liceum lub technikum? Czego spodziewać się po życiu studenckim?
JakWyglądaŻycie

Tryb studiów 

Wiele zależy od tego, w jakim systemie chce się studiować. Studia dzienne w pewnym sensie swoją formą przypominają zajęcia ze szkoły średniej. Zazwyczaj trwają od poniedziałku do piątku, choć jest to zależne od ułożenia planu zajęć. Niekiedy udaje się je rozplanować tak, aby jakiś dzień w tygodniu był dodatkowo wolny. Słuchacze uczęszczają na wykłady, które mają formę merytorycznego monologu, związanego z tematyką danego przedmiotu. W trakcie ćwiczeń i warsztatów studenci muszą wykazywać się większą aktywnością. Ocenie wiedzy służą kolokwia i sesje zaliczeniowe z egzaminami końcowymi.

Zajęcia w trybie niestacjonarnym odbywają się najczęściej co dwa tygodnie, między piątkiem a niedzielą. Ich program jest taki sam jak w przypadku studiów dziennych, jednak mniejsza liczba godzin zmusza do przekazania wiedzy w bardziej skondensowanej formie. Słuchacze część informacji muszą uzupełnić w domu.

Życie studenckie

Jednak nie samą nauką żyje student. Brak kontroli rodzicielskiej i wrażenie niezależności może sprawić, że niektórzy się zatracają, przekładając imprezowanie oraz życie towarzyskie nad naukę, inni mogą czuć się przytłoczeni obowiązkami, zestresowani nową sytuacją i wyzwaniami samodzielnego bytowania. Najlepszą opcją jest znaleźć balans i starać się połączyć przyjemne z pożytecznym – potraktować okres studiowania jako etap, gdy nawiązujemy nowe znajomości, bawimy się, poznajemy poglądy innych osób, ale też poszerzamy horyzonty i zaczynamy myśleć o przyszłości. Może to być czas podejmowania pierwszych wyzwań związanych z pracą. Dodatkowa gotówka zawsze się przyda, a doświadczenie zawodowe jest cenne i dobrze widziane wśród przyszłych pracodawców. Jeśli jesteśmy przy kwestiach finansowych, warto wspomnieć o udzielanym przez uczelnię wsparciu pieniężnym. Studenci mogą starać się o przyznanie stypendium socjalnego, stypendium rektora, ministra, stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi.

Zatrudnienie, choćby w formie dorywczej, staże i praktyki studenckie dają szansę na zapoznanie się ze specyfiką pracy, uczą systematyczności i odpowiedzialności. Wystarczy przejrzeć regionalne portale z ogłoszeniami, by przekonać się, że studenci są poszukiwani na rynku pracy. Nie tylko osoby studiujące zaocznie mogą liczyć na zatrudnienie. W wielu firmach elastyczny grafik i niepełny czas pracy pozwalają na wygodne dopasowanie harmonogramu do zajęć na uczelni.

Organizacje zrzeszające studentów

Osoby, które w czasie studiów szukają pola do realizowania swoich pasji, chcą się udzielać społecznie, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, mogą zgłosić się do jednej z wielu organizacji studenckich. W każdym mieście akademickim w obrębie uczelni wyższych działają liczne koła naukowe, wolontariaty i inne formy aktywności.

Dodaj komentarz