Ułatwienia dostępu

Sztuczna inteligencja pomoże czy zaszkodzi? Poznaj bezpieczne kierunki, które warto studiować w XXI wieku

Sztuczna inteligencja pomoże czy zaszkodzi? Poznaj bezpieczne kierunki, które warto studiować w XXI wieku

Sztuczna inteligencja pomoże czy zaszkodzi? Poznaj bezpieczne kierunki, które warto studiować w XXI wieku

Sztuczna inteligencja (AI) zyskuje coraz większą popularność i wpływa na różne dziedziny życia. W zasadzie można powiedzieć, że korzysta z niej już niemal każdy — często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ma to swoje konsekwencje dla rynku pracy. Wiele zawodów może ulec przeobrażeniom, a niektóre zapewne znikną z powodu automatyzacji oraz zastosowania AI. Nie bez przyczyny jako porównanie do zachodzących zmian przywołuje się rewolucję przemysłową, która zastąpiła ludzi maszynami. Obecnie sytuacja jest analogiczna, ale dotyczy również (czy może przede wszystkim?) pracowników umysłowych. Warto zastanowić się nad szansami, zagrożeniami, możliwościami i wyzwaniami, jakie czekają na obecnych oraz przyszłych studentów i pracowników.

Jaka będzie przyszłość?


Jednym z największych wyzwań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji jest ryzyko utraty miejsc pracy w niektórych sektorach gospodarki. W związku z tym wiele osób może być zmuszonych do zmiany profesji lub zdobycia nowych umiejętności. Oczywiście z drugiej strony patrząc, rozwój AI stwarza również szanse zatrudnienia, w tym w zawodach, które jeszcze nie istnieją lub dopiero raczkują.

Na pewno jednak Sztuczna Inteligencja jest w stanie wspierać pracowników w ich codziennych obowiązkach. Ułatwiać, automatyzować, wspomagać czy przyspieszać procedury i czynności, podpowiadać rozwiązania. Wydaje się, że zyskiwać na wartości będą także tzw. umiejętności miękkie, jak empatia, komunikacja z grupą, zdolność do kreatywnego rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Czy w obliczu zachodzących na naszych oczach zmian, związanych z tak dużym upowszechnieniem Sztucznej Inteligencji, da się z pewnością stwierdzić, że jakiś zawód czy kierunek jest bezpieczny i pewny? Bazując na obecnym stanie wiedzy, można robić takie założenia, ale trzeba też pamiętać, że przyszłość przypuszczalnie je zrewiduje. Dla wielu osób zmiana zatrudnienia i wykonywanego zajęcia będzie koniecznością. Wybierany dziś kierunek wypada więc traktować zarówno jako przyszły zawód, jak i elastyczny punkt wyjścia w przypadku przekwalifikowania.

Oto pięć propozycji, które warto rozważyć, aby uzyskać solidne podstawy do budowania swojej kariery w XXI wieku.

Prawo


Sztuczna inteligencja może ułatwiać pracę prawników, ale nie zastąpi ludzkiego umysłu w interpretacji prawa, tworzeniu nowych regulacji czy wydawaniu wyroków. Trzeba jednak przyznać, że eksperymenty w tym kierunku już się odbywają i są przedmiotem wielu dyskusji, biorących pod uwagę również względy etyczne. Studia prawnicze dają Wam możliwość zgłębienia prawa krajowego i międzynarodowego oraz pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu różnych dziedzin prawa, takich jak prawo cywilne, karne czy administracyjne. W przyszłości możecie znaleźć zatrudnienie w kancelariach adwokackich, urzędach czy organizacjach pozarządowych, a także jako eksperci w firmach z różnych branż.

Inżynieria jakości produktu


Rynek pracy potrzebuje specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za jakość produktów wytwarzanych przez firmy, a studia na naszym kierunku dają odpowiednią ku temu wiedzę i umiejętności. Absolwenci nabierają kwalifikacji, umożliwiających wprowadzanie innowacji, optymalizowanie procesów produkcyjnych oraz dbanie o zadowolenie klientów. Rozwiązania bazujące na Sztucznej Inteligencji i modelach uczenia maszynowego są w tej branży wykorzystywane już obecnie, a w przyszłości na pewno będą jeszcze bardziej rozwijane i ułatwią Wam pracę.

Nauki społeczne stosowane


Wiedza z zakresu nauk społecznych stosowanych może być niezwykle przydatna w erze globalizacji i dynamicznych zmian społeczno-kulturowych. Studia na tym kierunku pozwalają na zdobycie umiejętności analizowania i rozwiązywania problemów oraz planowania i realizacji projektów obejmujących większe i mniejsze zbiorowości ludzkie. Znaczenie tych działań może w przyszłości być ważniejsze niż obecnie, również za sprawą zmian, jakie SI czyni i czynić będzie w społeczeństwie. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze publicznym, organizacjach pozarządowych, ale także w biznesie. Dużym atutem pozostaje też interdyscyplinarność kierunku, pozwalająca zdobyć wiedzę i umiejętności między innymi z zakresu socjologii, politologii, psychologii czy ekonomii.

Strategie rozwoju biznesu


Sukces przedsiębiorstwa zależy między innymi od planowania i kierowania jego rozwojem. Studiując na tym kierunku, zdobywacie wiedzę z zakresu zarządzania strategicznego, marketingu, finansów czy analizy rynku. Będziecie gotowi do pracy w firmach jako konsultanci biznesowi, menedżerowie produktu, eksperci ds. transformacji i ekspansji czy analitycy biznesowi. Umiejętność interpretacji trendów, prognozowania przyszłych zmian oraz opracowywania innowacyjnych rozwiązań biznesowych jest na tych stanowiskach kluczowa. Częściowo zadania te na pewno mogą być wykonywane przez narzędzia oparte na SI (są one już obecne i ciągle rozwijane). Czynnik ludzki nadal jednak będzie miał znaczenie, a interdyscyplinarność kierunku przygotowuje do pracy na wielu stanowiskach i w różnych sektorach biznesu.

 

Zarządzanie zasobami ludzkimi


Współczesne organizacje potrzebują profesjonalistów, którzy potrafią efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi. Pomimo wsparcia sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych czy administracyjnych (co już ma miejsce), rola człowieka w budowaniu relacji międzyludzkich oraz rozwiązywaniu konfliktów jest niezastąpiona. Studia te uczą umiejętności związanych z rekrutacją, oceną wydajności, motywacją pracowników czy zarządzaniem talentami. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie jako managerowie ds. zasobów ludzkich, kierownicy działów HR czy konsultanci w firmach doradczych. Specjaliści podkreślają wagę obecności człowieka w procesach oceniania, wspomagania rozwoju czy motywowania, co może dobrze wróżyć na przyszłość Absolwentkom i Absolwentom.

Wybór odpowiednich studiów jest kluczowy dla Waszego przyszłego sukcesu zawodowego. Wymienione wyżej kierunki to tylko niektóre z propozycji, jakie mamy dla Was na UEK. To uczelnia dająca solidne podstawy do budowania swojej kariery w świecie, w którym rola Sztucznej Inteligencji staje się coraz większa… Wciąż jednak potrzeba także ludzi z umiejętnościami, które nie są łatwe do zastąpienia przez maszyny!

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz