Ułatwienia dostępu

Dodatkowa rekrutacja na studia drugiego stopnia 2023/2024

Dodatkowa rekrutacja na studia drugiego stopnia 2023/2024

Dodatkowa rekrutacja na studia drugiego stopnia 2023/2024

Wybór odpowiednich studiów może być jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed młodymi ludźmi. W końcu to ważny, życiowy krok, często determinujący całą ścieżkę zawodową. Muszą nad nim zastanowić się nie tylko świeżo upieczeni maturzyści. Przed takim dylematem stają również absolwenci studiów pierwszego stopnia, pragnący kontynuować swoją edukację na drugim stopniu. Każdego roku mnóstwo kandydatów nie wie, jaki kierunek i którą uczelnię wybrać. Szansą dla niezdecydowanych, do ostatnich chwil borykających się z podjęciem decyzji, jest dodatkowa rekrutacja.

Kto może brać udział w rekrutacji dodatkowej na studia II stopnia?

Studia drugiego stopnia to inaczej studia magisterskie. Zazwyczaj trwają dwa lata (cztery semestry) i kończą się uzyskaniem tytułu magistra lub magistra inżyniera. Są na nie przyjmowani kandydaci, którzy ukończyli studia I stopnia lub jednolite magisterskie. Podjęcie tej formy kształcenia umożliwia uzyskanie pogłębionej, specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie oraz poznanie nowych zagadnień, dzięki czemu absolwent jest przygotowany do bardziej zaawansowanych zadań. Drugi stopień bywa kontynuacją wcześniejszego kierunku lub pokrewnego, choć nie stanowi to reguły. W wielu przypadkach można podjąć takie studia również po ukończeniu nauki w ramach innej dziedziny – w zależności od tego, czym się interesujesz i w czym dalej chcesz rozwijać. Większość uczelni oprócz rekrutacji podstawowej prowadzi uzupełniającą, inaczej nazywaną dodatkowym naborem. W jej wyniku studenci rozpoczynają naukę zgodnie z kalendarzem danej szkoły wyższej, w pierwszym lub drugim semestrze roku akademickiego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kierunku na drugim stopniu kształcenia?

Wybór ścieżki edukacji ma bardzo duże znaczenie w kontekście rozwoju zawodowego. Osoby, które już po maturze mają sprecyzowane plany odnośnie do swojej przyszłości, są w dogodnej pozycji. Zazwyczaj w takiej sytuacji najważniejszym kryterium stanową własne zainteresowania, talenty i predyspozycje. Aby bardziej świadomie wybrać uczelnię oraz kierunek, oprócz naszych indywidualnych zasobów warto uwzględnić także perspektywy zawodowe czy trendy na rynku pracy. A ten, jak wiemy, jest niejednorodny i zmienia się bardzo dynamicznie.

Do studiów drugiego stopnia, dających najwięcej możliwości rozwoju zawodowego, zaliczają się między innymi Gospodarka i administracja publiczna, Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja czy Innowacyjność produktu. Już od kilku lat wśród najbardziej opłacalnych, z szansą na duże zarobki, prym wiodą te prowadzone w językach obcych, jak na przykład International Business. Za optymalne pod tym względem uważane są zaś kierunki łączące aktualną wiedzę teoretyczną z praktyką. Za przykład może posłużyć Przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce, oferująca innowacyjne formy nauczania we współpracy z pracodawcami.

Jak przystąpić do rekrutacji dodatkowej na studia II stopnia?

Prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia mają osoby posiadające dyplom ukończenia szkoły wyższej. Kandydaci, którzy chcą przystąpić do rekrutacji w późniejszym terminie, muszą wejść na stronę internetową wybranej uczelni oraz założyć konto w IRK. W systemie należy wybrać interesujący nas kierunek i dokonać stosownej opłaty. Na część studiów II stopnia przyjmowani są kandydaci, którzy ukończyli już je na I stopniu. Istnieje jednak wiele możliwości dostępnych dla wszystkich zainteresowanych, kształcących się we wcześniejszym etapie nauki w innych obszarach.

Dodatkowa rekrutacja na studia II stopnia 2023/2024 – sprawdź terminy!

Kandydaci na studia drugiego stopnia, którzy wciąż jeszcze nie zadecydowali o swojej przyszłości, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Dokumenty przyjmuje m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Uczelnia dysponuje jeszcze wolnymi miejscami na pięciu kierunkach stacjonarnych. Harmonogram rekrutacji dodatkowej na rok akademicki 2023/2024 przedstawia się następująco:

od 7 sierpnia do 10 września 2023 r. – rejestracja w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, studia I i II stopnia;

13 września 2023 r. – ogłoszenie wyników rekrutacji, studia I i II stopnia;

od 14 do 15 września 2023 r. – składanie wymaganych dokumentów, studia I stopnia;

od 18 do 19 września 2023 r. – składanie wymaganych dokumentów, studia II stopnia.

Jednocześnie warto przypomnieć, że wciąż trwa rekrutacja na wszystkie kierunki studiów I i II stopnia, prowadzone w trybie niestacjonarnym. Szczegółowe terminarze dostępne są na stronie internetowej Uczelni.



Dodaj komentarz